59. Antalya Altın Portakal Sinema Şenliği kapsamındaki sinema forumunda yarışacak projeler açıklandı

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin mesken sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla 1-8 Ekim’de düzenlenecek şenlik için hazırlıklar sürdürülüyor.

Festival çerçevesinde organize edilen Antalya Sinema Forumu’nda Uzun Metraj Kurmaca, Belgesel Work in Progress Platformu ile Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformu’nda yer alacak projeler belirlendi.

Film kurgucusu Çiçek Kahraman, Karlovy Vary Sinema Şenliği Sinema Sanayi Ofisi yöneticisi Hugo Rosak ve France TV Milletlerarası Satış Kısmı yöneticisi Renan Artukmaç’tan oluşan seçici konsey, Uzun Metraj Kurmaca Programı’na gelen 26 başvuruyu kıymetlendirdi.

Kıvanç Sezer’in “8×8”, Selman Nacar’ın “Tereddüt Çizgisi”, Gürcan Keltek’in “Yeni Şafak Solarken”, Irmak Tuna’nın “Yurt” ile Filiz Kuka’nın “Yüzleşme” isimli projeleri platforma seçildi.

Belgesel programcısı Babette Dieu, direktör Deniz Tortum ile belgesel direktörü ve kurgucu Elif Ergezen’in seçici kurulluğunu yaptığı Belgesel Work in Progress Platformu’na yapılan 35 müracaattan, Etna Özbek’in “Basit Bir Yer”, Melis Birder’in “Başka Bir Yerde”, Berke Baş’ın “Daimi Arama”, Fırat Özeler’in “Kavur”, Canberk Emre İpek’in “Trappet Zone’da 61 dakika” isimli filmleiri seçildi.

Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformu’nda ise Netflix Grow Creative takımının Türkiye yöneticisi Arya Su Altıoklar, senarist ve yapımcı Gerald Sanoff ve direktör Emre Şahin’den oluşan seçici şura, 62 müracaattan 5 proje seçti.

Buna nazaran Erinç Durlanık’ın “Ev Arkadaşım Zek”, Bilal Bay’ın “Fil ve Zaman”, Tilbe Cana İnan ve Kubilay Kara’nın yaratıcılığını yaptığı “İyi Aile Kızı”, Buyruk Ziyalar’ın direktörlüğünü yaptığı “Kadim Mavi” ve Tancer İnanç’ın yaratıcılığını yaptığı “Siyah Çoraplılar” isimli projeler bu platformda yarışa hak kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.