AB ile Mısır ortasında yeni muahede: ‘Ortaklık Öncelikleri Belgesi’ imzalandı

Avrupa Birliği (AB) ile Mısır ortasında, 2027 yılına kadar sürecek başta güç alanlarında iş birliğini kapsayan Ortaklık Öncelikleri Belgesi imzalandı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamaya nazaran, Lüksemburg‘da düzenlenen imza merasimine, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, AB Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell katıldı.

Açıklamaya nazaran, imzalanan paydaşlık ve iş birliği süreci 2027’ye kadar sürecek. İmza merasimi AB-Mısır İştirak Kurulu 9. Periyot Toplantısı çalışmalarının akabinde düzenlendi.

AB Mısır Ofisi’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda ise Borrell’in görüşmelere ilişkin “ortaklığımız dayanılmaz fırsatlara sahip, biz hakikat yoldayız” değerlendirmesinde bulunduğu belirtildi.

Öte yandan Mısır’ın al-Ahram gazetesi de Şukri’nin, Mısır’ın AB ile tüm alanlarda iş birliğini güçlendirme dileği içinde olduğunu lisana getirdiğini yazdı.

Şukri, “Mısır, dünyanın şahit olduğu tehlikeli ekonomik zorluklara karşı durmaya çabalıyor” diyerek, ülkesinin güç sağlama gücü sayesinde bu alanda olumlu bir ortak olacağını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.