ABD Hazine Bakanlığı’ndan kripto para ünitesi karıştırıcısı Tornado Cash’e yaptırım

ABD Hazine Bakanlığı, kripto para karıştırma hizmeti veren ve kuruluşundan bu yana 7 milyar doları aşkın kripto parayı aklamak için kullanılan Tornado Cash’i yaptırım listesine aldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tornado Cash’in bilgisayar korsanlarının siber hatalardan elde edilen gelirleri aklamalarına yardımcı olduğu argüman edildi.

Açıklamada, Yabancı Varlıkları Denetim Ofisinin (OFAC), 2019’daki kuruluşundan bu yana 7 milyar dolardan fazla kripto para ünitesini aklamak için kullanılan kripto para ünitesi karıştırıcısı Tornado Cash’i yaptırım listesine eklediği kaydedildi.

“EN AZ 455 MİLYON DOLAR AKLADIĞI BELİRTİLDİ”

Tornado Cash’in, ABD’deki varlıklarının dondurulacağı ve ABD’lilerin bununla süreç yapmasının engelleneceği aktarılan açıklamada, Kuzey Kore takviyeli bilgisayar korsanları kümesi Lazarus Group’un da Tornado Cash aracılığıyla en az 455 milyon dolar akladığı belirtildi.

Açıklamada, hatalılara yardım eden kripto para ünitesi karıştırıcılarının ABD’nin ulusal güvenliği için tehdit olduğu vurgulanarak, karıştırıcıların yasa dışı maksatlarla kullanımının araştırılmaya devam edileceği ve Hazine Bakanlığının yetkilerini sanal para ekosistemindeki yasa dışı finansman risklerine cevap vermek için kullanacağı tabir edildi.

PARA AKLAMAK İÇİN KULLANILIYOR

Tornado Cash, Ethereum’da kaynak ve amaç adresler ortasındaki zincir üstü ilişkiyi keserek süreç saklılığı sağlıyor.

Tornado Cash üzere karıştırıcılar, çoklukla yasa dışı aktörler tarafından para aklamak için kullanılıyor. AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.