ABD’nin Rusya Büyükelçisi John Sullivan emekliye ayrılıyor

ABD’nin, eski Lider Donald Trump periyodunda atanan Rusya Büyükelçisi John Sullivan’ın misyon mühletinin dolduğu, deneyimli büyükelçinin emekliye ayrılacağı bildirildi.

ABD’nin Rusya Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “ABD’nin Rusya Federasyonu Büyükelçisi John J. Sullivan, ABD elçisi olarak misyon mühletini tamamladı ve bugün Moskova’dan ayrıldı.” tabiri yer aldı.

Eski Lider Trump devrinde atanan Sullivan’ın Rusya’da 3 yıl misyon yaptığı, yeni atama yapılana kadar Elizabeth Rood’un ABD Büyükelçiliği Moskova Maslahatgüzarı olarak vazife alacağı belirtilen açıklamada, Sullivan’ın emekli olacağı kaydedildi.

Rusya’nın Ukrayna ile savaşa girdiği bir periyotta ABD-Rusya bağlarını yürüten Sullivan, Dışişleri Bakan Yardımcılığı, Adalet, Savunma ve Ticaret bakanlıklarında üst seviye konumlar da dahil olmak üzere, 40 yıl boyunca ABD’nin çeşitli kurumlarında 5 ABD lideri devrine tanıklık etti.

Tecrübeli Büyükelçi Sullivan, son olarak dün, eski Sovyet Devlet Lideri Mihail Gorbaçov’un Moskova’daki cenaze merasimine katılmıştı.

Sullivan, Aralık 2019’da Trump’ın aday göstermesiyle Senato’nun iki kanadından da güçlü bir onay almış, ABD Lideri Joe Biden da misyona geldikten sonra ABD Büyükelçisinin misyonunda kalmasını istemişti. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.