Ankara’da sel iki can daha aldı

HABER MERKEZİ – Ankara’da salı gününden itibaren fırtına ile birlikte etkili olan yağışlarda CHP Mamak İlçe Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı İlkay Yiğit hayatını kaybetti, bölgede arıcılık yapan ve kaybolan Mehmet G.’nin arama çalışmaları dün de sürdü. Akyurt ilçesinde ise dün iki kişi hayatını kaybetti. İlçede selde mahsur kalan Muhammed Şahin (21) elektrik akımına kapılarak, Teberik Mahallesi’nde Mustafa Demirel (67) ise selden kaçmaya çalışırken yüksekten düşerek yaşamını yitirdi. Ankara Valisi Vasip Şahin, gün boyu beklenen aşırı yağış nedeniyle il genelinde ilk ve orta dereceli okullarda bugün eğitime 1 gün ara verildiğini açıkladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi sel faleketinde 166 kişinin mahsur kaldığını, 250 ağacın devrildiğini, 5 istinat duvarı çöktüğünü, 63 çatının çöktüğünü ve 6670 olaya belediyenin müdahale ettiğini açıkladı.

Amasya ve Çorum’da ise etkili olan şiddetli yağış ve fırtınanın ardından hortum oluştu. Hortum nedeniyle iki ilde de evlerin çatısı uçtu, elektrik direkleri devrildi. Aydın, Bursa ve Gümüşhane’de de sağanak yağış sele dönüştü. Bursa İnegöl’de çilek hasadı yapan mevsimlik işçilerin yaşadığı çadır kenti sel bastı. 50’ye yakın çadır sular altında kaldı. 

AFAD’dan bildirim

AFAD, cep telefonlarına hayati uyarı bildirimi gönderdi. Uyarıda, “Ülkemizde devam eden meteorolojik şartlar nedeniyle karşılaştığınız taşkın, sel, heyelan gibi acil durumlarda tek numara 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayınız” dendi. Gönderilen sesli uyarı sosyal medyada da gündem oldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.