Atatürk Havalimanı tarihçesi: Ne vakit açıldı, kim yaptı, Atatürk ismini nasıl aldı?

Atatürk Havalimanı’nın tarihçesi, Cumhuriyet kurulmadan önceye dayanmaktadır. Mehmet Reşad periyodunda iki hangar ve bir meydan ile kullanılmaya başlanan Atatürk Havalimanı, 11 yıl boyunca orduda kullanılacak uçaklar için kullanıldı. İlerleyen yıllarda ismi değişti ve dünyaca tanınan büyük bir havalimanı haline geldi. 

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bulunan Atatürk Havalimanı, Bakırköy, Yeşilköy, Yeşilyurt, Florya ve Sefaköy ortasında bulunmaktadır. 11 milyon 776 bin 961 metrekarelik bir alan üzerinde konseyidir.

ATATÜRK HAVALİMANI NE VAKİT AÇILDI?

Atatürk Havalimanı’nın kullandığı bölge (Cumhuriyet kurulmadan önce) 1912’de (Mehmed Reşad dönemi) iki hangar ve bir küçük meydanla kullanılmaya başladı. Askeri emelli kullanılan bu alan Harbiye Nazırı Şevket Paşa tarafından, orduda kullanılacak uçakları bir ortada toplandı. 11 yıl boyunca bu maksat doğrultusunda kullanıldı. Bu periyotta bir havalimanı değil de bir tesisti. 

Asıl, havalimanı olarak hizmete girmesi ise 1933’te gerçekleşti. Bu yılda birinci sivil uçuş yapıldı. Birinci protokol yolcuları İstanbul’dan Ankara’ya seyehat etti. 

Atatürk Havalimanı, 1944’te  Chicago Sivil Havacılık Mukavelesi’nin imzalanması ile memleketler arası hale getirilmesi kararlaştırıldı. 1949-1953 ortasında bu alanda bir havalimanı inşa edildi. 1 Ağustos 1953‘te ise yeni ismi ile hizmete açıldı. 

ATATÜRK HAVALİMANI KİM YAPTI? 

Atatürk Havalimanı’nın memleketler arası hale getirilmesi için imzalanan Sivil Havacılık Kontratı, 14. Hükümet Başbakanı Şükrü Saracoğlu devrinde gerçekleşmiştir. Havalimanı inşaatının tamamlanıp hizmete sunulması ise 20. Hükümet Başbakanı Adnan Menderes devrindedir. 

ATATÜRK HAVALİMANININ BİRİNCİ İSMİ

Bu havalimanının birinci ismi Yeşilköy Hava Meydanı‘dır (1912-1953 tarihleri arasında). Daha sonra (1953’te) Yeşilköy Havalimanı olarak kullanılmıştır. 

ATATÜRK İSMİNİ ALIŞI

Yeşilköy Havalimanı’na, 1983’te bir proje ile yeni dış çizgiler terminali eklendi. Bu hizmetin akabinde, periyodun Cumhurbaşkanı Kenan Cihan’ın kararı ile ismi değişti. 32 yıl boyunca Yeşilköy Havalimanı olarak hizmet veren bu havalimanı, 29 Temmuz 1985 itibariyle İstanbul Atatürk Havalimanı olarak değiştirildi.  

YOLCU TRAFİĞİNE KAPATILDI

2019’da İstanbul Havalimanının hizmete açılması ile birlikte, Atatürk Havalimanı İç çizgi ve Dış sınır terminalleri tarifeli yolcu trafiğine kapatıldı. O tarihten itibaren kargo terminali ve özel uçuşlar için kullanılmaya başlandı. 

ATATÜRK HAVALİMANI YIKILIYOR MU?

Yolcu trafiğine kapatılmasından 3 yıl sonra, Atatürk Havalimanı hakkında yine revize edilme kararı alındı. Bakan Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum hususa ait “Biz oradaki hiçbir yapıyı yıkmıyoruz. Çocuklarımızın, gençlerimizin kullanacağı biçimde revize ediyoruz.” dedi. 

ATATÜRK HAVALİMANI NE OLACAK? 

Kasım 2022’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nın yerine bir millet bahçesi yapılacağını bildirdi. Bu havalimanının da dünyadaki kent parkları ortasında birinci sıralarda olacağını tabir etti. 

Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da, Atatürk Havalimanı’nın millet bahçesine dönüştürüleceği bilgisiyle birlikte, ‘Yeşil Kalkınma Devrimi’ kapsamında çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.