Atina’nın kürek mahkumları: Yunanistan sığınmacıları insanlık hatasına zorla ortak ediliyor

Dünyanın pek çok ülkesinden yüz binlerce kişi ülkelerindeki ekonomik problem, siyasi baskı ya da iç çatışmadan kaçarak daha düzgün bir hayat hayaliyle Avrupa’ya gitmek üzere yurtlarını terk ediyor. Canlarını hiçe sayarak şişme botlarla Yunanistan’a ulaşan sığınmacılara karşı Atina idaresi, memleketler arası hukuku hiçe sayarak geri itme (push back) siyaseti uyguluyor. The Guardian’ın haberine nazaran, döverek ve mallarına el koyarak sığınmacıları geri iten Yunan güvenlik güçleri, insanlık dışı uygulamalarında boyut atladı. Gazeteye konuşan sığınmacılar, Yunan polisinin yürüttüğü, yasa dışı geri gönderme operasyonlarına zorla dahil edildiklerini anlattı.

Mike

ZORLA KÜREK ÇEKTİRDİLER

Haberde, yasa dışı kölelik uygulamasını, Yunan polis karakolunun bahçesindeki bir konteynerde yaşayan Suriyeli bir adamın organize ettiği belirtildi. Yunan polisinin görevlendirdiği Mike lakaplı Suriyeli’nin, gelen göçmenleri mahpusla tehdit ederek Türkiye’ye geri itmede kürek çekmeye zorladığı söz edildi. Suriyeli bir sığınmacı, Yunanistan-Türkiye sonuna yakın Tychero’daki bir polis hücresinde üç ay geçirdiğini ve muahede yaparak sığınmacıları geri itmede misyon aldığını anlattı.

ŞANTAJLA SUÇA ALET

Gazeteye konuşan sığınmacı, iltica talebinde bulunmak umuduyla Evros’tan Yunanistan’a geçtiğini, fakat Yunan polisi tarafından coplarla dövüldüğünü ve Tychero polis karakoluna götürüldüklerini kaydetti. Orada Yunan polisinin kendilerini zorla soyduğunu belirten sığınmacı, daracık hücrelere onlarca kişinin tıkıldığını ve çok berbat muamele gördüğünü tabir etti. 3 ayın sonunda kendisine bir mutabakat teklif edildiğini belirten sığınmacı, “ya polis için çalışırsın ya da insan kaçakçılığıyla suçlanıp mahpusa girersin” diyerek zorla geri itmede kullanıldığını kaydetti.

BİR AY YUNANİSTAN’DA KALACAKSIN VAADİ

Suriyeli ve Faslı altı göçmen de, Yunanistan’da bir ay kalmalarına müsaade veren bir doküman karşılığında Meriç Irmağı üzerindeki geri gönderme operasyonlarına katılma baskısı altında katıldıklarını anlattı. Sığınmacılar, gündüzleri kapalı bir yerde kilitli kaldıklarını, geceleri hür bırakılıp öteki sığınmacıları geri püskürtmek için kullanıldıklarını belirtti. Sığınmacılar, Yunan polisinin kendilerine para ödemeyeceğini, lakin geri ittikleri göçmenlerin eşyalarını alabileceklerini söylendiğini de belirtti.

ATİNA DOĞRULADI

Konuyla ilgili gazeteye açıklama yapan iki Yunan üst seviye yetkili, yabancı uyrukluların geri göndermelerde kullanıldığını doğruladı. Soruşturmayla ilgili konuşan polis kaynakları ise, bu işlerde kullanılan sığınmacıların, Türk güvenlik güçleriyle karşı karşıya gelmekten kaçınmak için kullanıldığını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.