Babacan’dan Erdoğan’a: Ülke iflasın eşinde, aklınızı başınıza toplayın!

ANKARA – Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Lideri Ali Babacan, partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık kıymetlendirme toplantısında konuştu.

Sözlerine “Bugün büyük bir korkuyla karşınızdayım” diye başlayan Babacan, “Bugün, ülke olarak bir uçurumun eşiğine geldiğimizi söylemek ve hükûmeti derhal misyona çağırmak üzere karşınızdayım” dedi.

‘İFLAS RİSKİ GÖRMEDİĞİMİZ DÜZEYE ULAŞMIŞ DURUMDA’

Türkiye’nin CDS (Kredi Temerrüt Takasları) datalarını gösteren Babacan şunları söyledi:

“Kaygılıyım; zira ülkemizin temerrüt riski, yani iflas riski, bugüne dek görmediğimiz bir düzeye ulaşmış durumda. Ekonomik ve finansal bir beka sıkıntısıyla karşı karşıyayız. Türkiye’nin kredi notu tarihin en makûs düzeyine indi. Türkiye’nin temerrüt, yani iflas riskini gösteren 5 yıllık CDS tam 836 baz puana çıktı. Bu gösterge uçağın radarı üzere. Pilota ‘Uçağın istikametini değiştirmezsen dağa çakılacaksın’ diyor.”

‘İFLAS; MAZOTU BULAMAMAK, HER GÜN ELEKTRİK KESİNTİSİ YAŞAMAK DEMEKTİR’

Diğer ülkelerin CDS düzeyini de yayınlayan Babacan, 2008-2009 krizinde iflas eden Yunanistan’ın şu anki risk priminin 200 baz puanın altında olduğuna dikkat çekti.

Türkiye için iflasın ithal ettiği doğalgazın ve petrolün parasını ödeyememesi manasına geldiğini kaydeden Babacan, “İflas demek, akaryakıt üzere, mazot üzere temel gereksinim hususlarının parayla bile bulunamaması demektir. Paranız var, yarım depodan fazla alamıyorsunuz ya da 3 saat kuyrukta bekliyorsunuz. İflas odur. İflas demek, ülke geneline yaygın ve uzun vadeli elektrik kesintileri demektir. Her gün 6 saat, 10 saat elektriğin kesik olduğunu düşünün. Tehlike bu. Bunların haberi yok. İflas demek, topyekûn ekonomik ve finansal çöküş demektir. İflas, kaos demektir” sözlerine yer verdi.

‘ERDOĞAN’I UYARIYORUM: DERHAL AKLINIZI BAŞINIZA TOPLAYIN’

Babacan, Türkiye’nin iflas riskine karşı önlem alması gerektiğine, bu işin latifesi olmadığına vurgu yaparak şunları söyledi:

“Dünyada pek çok ülkede gördüm. İflasın, temerrüttün ne olduğunu biliyorum. Perişan olur herkes. İnanın, Türkiye yaşanacak ülke olmaz. Erdoğan’a sesleniyorum; çok pişman olursunuz lakin iş işten geçmiş olur. Tarih şahit olsun ki bugün uyarımı yapıyorum. Derhal aklınızı başınıza toplayın. İktisat ve finans idaresinde derhal aklın ve bilimin gereğini yapın. Erdoğan’a davet yapıyorum: Merkez Bankası’na ve TÜİK’e hemen liyakatli takımları atayın ve bu bağımsız kurumlardan elinizi çekin. Girin web sitemize bakın. Bu saatten sonra yapacağınız en güzel iş, bizim hareket planlarımızdan kopya çekmektedir. Temerrüt ve iflas çukuruna düşmemiz an sorunu.“

İktidarın, seçime kadar ülkeyi uçurumdan yuvarlayacağı değerlendirmesinde bulunan Babacan, şu tabirlere yer verdi:

BIRAKIN Kİ TÜRKİYE İFLAS ETMESİN: Bırakın biz ülkemizi layıkıyla yönetelim. Bırakın ki iflas etmeden ülkemizi düzlüğe çıkaralım. Gençler, bayanlar, memurlar, emekliler, çiftçiler, kuryeler, esnaf, sanatkarlar huzura ersin. Esasen seçimde gideceksiniz. Esasen seçimi biz kazanacağız. İşimizi daha fazla zorlaştırmayın. Bırakın ki, Türkiye iflas etmesin. Bugün Erdoğan’ın gösterdiği bir görüntü var… Başka bir alem güya. Madem Türkiye uçuyor, kaçıyor; adama ‘Ya ben diğer bir vilayette mi dayak yedim?’ diye sorarlar. Bu ülkenin vatandaşları da ‘Biz diğer bir ülkede mi yaşıyoruz?’ diye sorar.

180 MİLYAR DOLAR NEREDE?: 2021 aralık ayından bugüne de neredeyse 50 milyar dolara yakın bir sayısı daha sattılar. Onun için ülke iflasın, temerrüttün eşiğine geliyor. Zira ülkenin dövizi bitiyor. Hani meşhur soru vardı ya, 128 milyar nerede diye… Biz 130 diye hesap ediyorduk. Artık hakikat soru şu: 180 milyar dolar nerede? Neden Türkiye’de akaryakıt fiyatları dünya ortalamasından çok daha fazla arttı? Zira kur fırladı. Kuru kim fırlattı? 180 milyar dolar döviz rezervini art kapıdan kim yaktıysa döviz kurunu fırlatan da birebir kişi. Şayet akaryakıt, mazot 12 liraya değil de 27, 28 liraya satılıyorsa ortadaki fark yeniden Erdoğan artırımı.

NE VAKİT SIKIŞSALAR BUNLAR DOĞAL GAZ BULUYOR: Milleti daha kanıtlanmamış doğal gaz rezerviyle aldatmayın. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Fahiş fiyatlarla çaba için kurulan timlere tavsiyem, evvel bir Beştepe’ye gitsinler. Bu işin kaynağı Beştepe. Artırımların membaı Beştepe.

(DUVAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.