Bakan Koca: Corona salgınının son günlerindeyiz

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “Pandemi süreci boyunca Bilim Konseyi üyelerimiz tertipli olarak bir ortaya gelerek bilgi ve deneyim paylaşımında bulundu. Birlikte hareket ederek büyük gayret verdiğimiz corona virüsü salgınının son günlerindeyiz. Umut ediyorum ki birebir dayanışma hisleri ile bu salgının bitişine de şahitlik edeceğiz” dedi.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca,  ilk resmi yurt dışı programını Türkiye’ye gerçekleştiren Azerbaycan Sıhhat Bakanı Teymur Musayev ile makamında görüştü. Yaklaşık 1 saat süren ikili görüşme sonrasında, 2022- 2023 yıllarını kapsayan ‘Türkiye Cumhuriyeti Sıhhat Bakanlığı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Sıhhat Bakanlığı Ortasında İş Birliği ve Yol Haritası’ protokolü imzalandı.

Aksiyon planının hayata geçirilmesi için Ortak Çalışma Kümesi kuruldu. Bakan Koca, imzalanan hareket planıyla mevcut iş birliğine yeni bir ivme kazandıracaklarını kaydetti. Koca, “Cumhurbaşkanlarımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Sayın İlham Aliyev cenapları ortasındaki güçlü dostluk ve ortak çalışma isteği, bakanlıklar ortasındaki bağlantılarımızın olumlu istikamette seyretmesine büyük katkı sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

“SALGININ SON GÜNLERİNDEYİZ”

Bakan Koca, salgın periyodunda çok değerli işler yaptıklarını söz ederek, şöyle konuştu:

* “Pandemi süreci boyunca Bilim Şurası üyelerimiz tertipli olarak bir ortaya gelerek bilgi ve deneyim paylaşımında bulundu.

* Birlikte hareket ederek büyük gayret verdiğimiz corona virüsü salgınının son günlerindeyiz. Umut ediyorum ki birebir dayanışma hisleri ile bu salgının bitişine de şahitlik edeceğiz.

* Güçlü sıhhat alt yapımız ve vazifesine kendini adamış sıhhat çalışanlarımız bu süreçte en kıymetli destekçilerimiz olmuştur. Yerli aşımız Turkovac ile birlikte dünyada kendi aşısını üreten öncü ülkelerden birisi olmanın haklı gururunu da yaşıyoruz.

* Aslında bu gurur iki kardeş ülkenin, bir milletin yani hepimizin. Bu vesileyle Turkovac aşısının Faz- 3 çalışmalarının Azerbaycan’da gerçekleştirilmesine ait göstermiş olduğunuz yakın iş birliğinden ötürü size ayrıyeten teşekkür etmek istiyorum.”

Konuk Bakan Musayev ise birinci yurt dışı seyahatinde Türkiye’de bulunmaktan çok memnun olduğunu söz ederek “Pandemi periyodunda bize gösterdiğiniz büyük dayanak için teşekkür ediyorum. Bu ağır günlerde kardeş dayanağını unutmayacağız” dedi.

Musayev ayrıyeten, ülkesinde yürüttükleri Turkovac çalışmasının güzel sonuçlar vereceğinden emin olduğunu tabir etti. Görüşmenin akabinde imza merasimi düzenlendi. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.