Beklenen Kripto Para Yasası Bu Tarihte Onaya Çıkacak!

Kripto para düzenlemelerine yönelik son gelişmelerde, MiCA yasa tasarı için kripto lisanslama rejimi getirecek dönüm noktası anlaşmanın onaylanması bekleniyor. Nisan ayında verilecek karar kritik olacak…

AB’den kripto para yasası için nihai tarih geldi

MiCA olarak bilinen Avrupa Birliği’nin Kripto Para Piyasaları Yönetmeliği, Avrupa Parlamentosu’nda 18 Nisan’da yapılacak tartışmaların konusu olacak. Parlamentonun web sitesinde yayınlanan bilgiler, küresel çapta bir kripto lisanslama rejimi getirecek dönüm noktası yasasının nihai resmi anlaşmasını müjdeliyor.

Yasanın siyasi ana hatları geçen Haziran ayında belirlendi, ancak AB’nin 24 resmi diline çevrilmesi gereken yasal bir metin üzerinde kesin olarak anlaşmaya varılmasında çok sayıda gecikme yaşandı. Normal Parlamento prosedürleri kapsamında, MiCA ile ilgili son oylama ertesi gün, 19 Nisan’da yapılacak.

MiCA tartışmasını, tartışmalı bir şekilde kripto borsalarının müşterilerin kimliğini doğrulamasını gerektiren ve yine Haziran ayında geçici olarak kabul edilen, fon transferi düzenlemesi olarak bilinen başka bir yasa hakkındaki tartışmalar izleyecek.

Parlamentonun Ekonomik ve Parasal İşler Komisyonu üyeleri Ekim ayında MiCA yasası lehine 28’e karşı 1 oy kullandı ve ulusal diplomatlar da planı onayladı. Kripto para şirketlerine ve borsalara odaklanan yasa, kripto dostu, fakat daha sıkı düzenlemeler öneriyor.

MiCA yasası neler getirecek?

Mevzuat, cüzdanlar ve borsalar gibi kripto şirketlerine, yönetim ve tüketiciyi koruma normlarını karşılama karşılığında piyasa genelinde faaliyet gösterme lisansı sunuyor. Ayrıca stablecoin’ler için rezerv gereklilikleri getiriyor. Onaylanması halinde AB’nin resmi gazetesinde yayınlanacak ve bir ila üç yıl sonra yürürlüğe girecek.

19 Nisan’da yapılacak MiCA ile ilgili son oylama, piyasanın düzenleyicilerle sıcak temas içinde olduğu dönemde geliyor. Kriptokoin.com olarak aktardığımız son gelişmelere bu sayfadan göz atabilirsiniz.

MiCA, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından 2020 yılında hazırlanan ve AB’deki kripto varlık piyasalarını düzenlemeyi amaçlayan bir yasa tasarısıdır. AB’deki tüm kripto borsalarına yönelik düzenlemeler içermektedir. Bu kapsamda, borsaların lisanslama ve denetim gereksinimleri getirilmekte, token üreticilerine de belirli standartlara uygun olmaları şartıyla token yetkili verilmektedir.

MiCA genel olarak kripto şirketlerine daha sıkı denetim getirmeyi amaçlarken, Güney Kore, altcoin’lerin İlk Borsa tekliflerini desteklenmeyi planlıyor.

Güney Kore, kripto para düzenlemeleriyle ilgili 17 yasayı değerlendiriyor

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Seul’deki ‘DCON 2023: Sağlıklı Piyasa Yaratımı için Dijital Varlık Konferansı’nda kripto paraların tanımı ve IEO’ler hakkında başlıklar tartışılıyor. Konferansa katılım sağlayan uzmanların görüşüne bu yazıdan göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir