BM’den Arakanlı Müslümanlar için Milletlerarası topluma davet

Bangladeş’te Arakanlı Müslüman sığınmacıların kaldığı kampları ziyaret eden BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Grandi, Afganistan ve Ukrayna krizleri sırasında, Arakanlıların içinde bulunduğu berbat durumun unutulmaması için kampları ziyaret ettiğini söyledi.

Yaklaşık 1 milyon mültecinin unutulmaması için memleketler arası topluma davet yapan Grandi, “Yıllardır Arakanlılara konut sahipliği yapan Bangladeş’e ve mültecilere dikkat çekmek, memleketler arası toplumun dayanağını hatırlatmak için buradayım.” dedi.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA ETNİK PAKLIK

Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012’de Budistler ile Müslümanlar ortasında çatışmalar çıkmış, olaylarda birden fazla Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce mesken ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan’daki hudut karakollarına 25 Ağustos 2017’de düzenlenen eş vakitli akınları münasebet gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet aksiyonları başlatmıştı.

BM’ye nazaran, Ağustos 2017’den sonra Arakan’daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 900 bini geçti.

Milletlerarası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu imgeleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtlamıştı.

BM ve milletlerarası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak isimlendiriyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.