Bugün Altın ve Bitcoin İçin Kritik Veri Açıklanacak: İşte Beklentiler!

Altın Perşembe günü ABD ve Çin arasındaki artan jeopolitik gerilimler nedeniyle gıpta edilen ons başına 1.800 dolar seviyesini kırdı. Ancak analistlere göre, yaklaşan Cuma günkü istihdam raporu ivmeyi bozabilir. Bugün açıklanacak istihdam verilerinin Bitcoin’i de etkileyeceği düşünülmekte. İşte detaylar…

Altın için beklenenler neler?

Aralık altın vadeli işlemleri Perşembe günü 33 dolar yükselerek 1.812 dolara ulaştı. Yazının yazıldığı sırada fiyatlar ons başına 1.808.20 dolardı. Tayvan, ABD ve Çin arasındaki son jeopolitik gerilimlerin merkezinde yer alıyor. Perşembe günü, Çin’in ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyaretine misilleme olarak Tayvan çevresine birkaç balistik füze fırlatması piyasaları korkuttu. Çin ayrıca agresif askeri manevralar yürütüyor. Exinity Group’ta baş piyasa analisti olan Han Tan, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Pelosi’nin Tayvan ziyaretine yanıt olarak Pekin’den yayılan agresif ton, son seanslarda altın ve Hazine tahvillerinin ABD doları ve Japon Yeni ile birlikte yükselmesiyle klasik bir güvenli liman oyununa yol açtı.

Bannockburn Global Forex baş piyasa stratejisti Marc Chandler’a göre, bu durum hafta sonuna kadar gelişmeye devam edecek. Chandler, “Çin, Tayvan’a yönelik askeri tacizine devam ederken, ABD Başkanı Biden, Tayvan’ı ‘NATO dışı önemli bir müttefik’ olarak tanıyacak ve uluslararası forumlarda temsilini artıracak bir Senato tasarısına karşı bastırıyor” dedi.  Bu, daha güçlü bir ABD dolarının Temmuz ayında ons başına 1.700 dolara satış yapmasını tetikledikten sonra altın için cesaret verici bir ralli oldu.

TD Securities, 1.789 dolara dikkat çekti

TD Securities stratejistlerine göre, teknik bazda, 1.789 doların üzerinde bir kapanış, gelecek kazanımların sağlam bir işareti olacaktır. Perşembe günü yaptıkları açıklamada, “1.789 doların üzerinde kapanış fiyatlarının momentumda yeterince değişiklik katalize edeceğini tahmin ediyoruz” dedi. Ancak en büyük engel, Cuma günkü ABD’den yayınlanan Temmuz istihdam raporu. TD Securities analistleri “Tarım dışı istihdam yarın haftanın başını çekerken, beklenenden daha güçlü bir rapor beklentilerimiz, altın hayranları arasındaki hakim yükselişe hızla bir sınır koyabilir,” dedi.

Ekonomistlerin fikir birliği çağrıları, ekonominin Haziran ayında 372.000 yarattıktan sonra Temmuz ayında 250.000 yeni iş eklemesini bekliyor. Sert politikaya işaret eden Fed konuşmacıları, ABD merkez bankasının faiz artırımlarından dönmesi fikrine karşı çıkarak bu hafta daha yüksek altın fiyatlarına katkıda bulundular. BBH Küresel Para Birimi Stratejisi başkanı Win Thin, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Birbiri ardına oluşturulan senaryoya bağlı kaldılar. Gördüğümüz şey, Fed’in koordineli ve iyi hazırlanmış bir iletişim çabası. Fed’in faizleri enflasyona kadar artırma niyetine dair hiçbir şüphe bırakmamak anlamına geliyor. Büyüme ve istihdamın maliyeti ne olursa olsun aşağı iniyor.

Chicago FED Başkanı’nın açıklamaları dikkat çekti

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, son yorumlardan, ABD merkez bankasının enflasyonun düştüğünü görene kadar aşırı oranlı faiz artırımlarına devam edeceğini söyledi. Salı günü gazetecilere verdiği demeçte, “Gerçekten işlerin düzelmediğini düşünüyorsanız… 50 (baz puan) makul bir değerlendirme, ancak 75 de iyi olabilir. Daha fazlasının isteneceğinden şüpheliyim,” dedi. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de enflasyonun hala sorun olduğunu belirtti.

Artan sayıda analistlere göre, altın Mart ayında ons başına 2.000 doların üzerine çıktıktan sonra rallisine devam etmek istiyor. Bloomberg Intelligence kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, “Altın, 1.700$’ın altındaki desteği sürdürmeye kıyasla, kalıcı yükseliş yörüngesini sürdürme ve ons başına yaklaşık 2.000$’lık direnci kırma olasılığı daha yüksek görünüyor,” dedi. “2022’de 1980’lerden bu yana en agresif Fed sıkılaştırması altını içeriyor. Faiz artırımlarının azalması ve metalin yukarı doğru en az direnç gösteren yoluna devam etmesine izin vermesi an meselesi,” ifadelerini kullandı.

CNBC’den Cramer da altın için olumlu konuştu

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Cramer, bu hafta altın için olumlu ifadeler kullandı. CNBC’den Jim Cramer de bu hafta altın görünümünü güncelledi ve değerli metaller için “tuhaf bir dönem” olarak nitelendirdiği dönemden sonra altın ticaretine girmek için mükemmel bir zaman olduğunu söyledi. Cramer, efsanevi piyasa teknisyeni Larry Williams’ın grafik analizinden alıntı yaptı:

Williams, küçük spekülatörler çok fazla yükselişe geçtiğinde, bunun neredeyse her zaman bir tepeye yakın olduğumuzun bir işareti olduğunu buluyor. Elimizde bir dip var,” diye açıkladı Cramer. “En son Taahhüt Taahhüdü raporuna göre, küçük spekülatörler altın için net 92.690 sözleşmeye sahipler ve bu, altında büyük bir artış elde etmeden hemen önce 2019 yılının Mayıs ayından bu yana en küçük uzun pozisyonları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.