Canan Kaftancıoğlu: Haklarımız üzerinden gayret edeceğiz

DUVAR- Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin birinci bayanın milletvekilleri belgeseli ’18’ dün akşam (25 Mayıs Çarşamba) İstanbul Beyoğlu’ndaki Fransız Kültür Merkezi’nde izleyici ile buluştu.

Belgeselin gösterimine katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, siyasette bayan iştirakine dair bianet’ten Evrim Kepenek’e konuştu.

Kaftancıoğlu şunları söyledi:

“Hepimizin bildiği bir gerçeklik var, o devirdeki bayan gayreti, sonrasındaki geleceği etkileyen sonrasındaki yüzyılları etkileyen çabalar. Biz bugün çabayı büyütebiliyorsak, geçmişte bu bayanların verdiği çaba sayesinde bunu yapabiliyoruz.

Bu manasıyla değerli. Bu manada biz bayanlara daha da büyük misyonlar düşüyor. Zira o verilen gayret ile bayanların elde ettiği hakları siyasal iktidarların geri atmasına karşı daha aktif uğraş etmek gerekiyor. Bayan çabası bir ileri iki geri üzere oluyor lakin kalıcı oluyor.

Biz biliyoruz bu topraklarda bayan olmak güç. Ömrün her alanında bayan olmak güç. Siyasette de bu zorluklardan nasibimizi alıyoruz. Biz bayanlar, bu baskılara karşı daima birlikte örgütlenerek, dayanışarak, dayanışmamızı büyüterek sonuç almaya odaklanarak gelecek yüz yılda yapılacak çabayı de büyütmüş oluyoruz.

‘MAĞDUR DEĞİL HAKLIYIZ’

“Kadın uğraşında şunu söylemek isterim. Vakit zaman bu uğraş mağduriyet üzerinden ele alınıyor. Ben bunu çok içselleştiremiyorum, biz bayanlar olarak mağdur değiliz, haklıyız. Mağduriyetimiz üzerinden değil haklılığımız ve haklarımız üzerinden gayret edeceğiz. Bu devir bayan gayretinin daha da büyüdüğünü görüyorum ve sonuç almaya daha yakın olduğunu düşünüyorum. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.