Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan TEKNOFEST Azerbaycan’da dünyaya net ileti: Bölgemizde yeni bir sayfa açıyoruz

Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü’ne denk gelen ziyaret çerçevesinde Türkiye dışında birinci kere Bakü’de düzenlenen “Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği TEKNOFEST Azerbaycan”ın Seçkin Gözlemci Günü’ne iştirak eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan değerli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının satır başları şöyle:

“Sayın Cumhurbaşkanı, aziz kardeşim, değerli konuklar sizleri en kalbi hislerimle selamlıyorum. Can Azerbaycan’ın bağımsızlık gününde sizlerle bir arada olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Bağımsızlığın nasıl kazanıldığını çok uygun bilen bir vatanın evladı olarak bağımsızlık gününüzü tebrik ediyorum. Rabbim aziz şehitlerimizin ruhları şad eylesin.

İki hafta evvel Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışını aziz kardeşim Sayın Aliyev ile birlikte gerçekleştirmiştir. Bugün ise bu hoş başkentte, Bakü’de tarihi buluşmaya tekrar birlikte imza atıyoruz. Azerbaycan’a samimi misafirlikleri için teşekkür ediyorum. TEKNOFEST’i gerçekleştiriyoruz. Aziz Sancar hocamıza bu gurur günümüzdeki heyecanımızı paylaştığı için teşekkür ediyorum.

Bir millet, iki devlet, tek şenlik şiarıyla hareket ediyoruz.

Azerbaycan’ın her bölgesine selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Bugün bir sefer daha burada beden bulan kardeşliğimizi Rabbim daim eylesin. Bu yıl diplomatik ilgilerimizin yine tesisinin 30. yıldönümü büyük bir gururla tesis ediyoruz. Birlik ve beraberliğimizi daha da perçinliyoruz. Her ne kadar diplomatik münasebetlerimiz 30 sene evvel kurulmuş olsa da baht birliğimiz tarihin derinliklerine kadar uzanmaktadır. Yüreklerimiz ve bileklerimiz ortak uğraşımızda tekrar birlikte olmuştur. Aramızdaki muhabbetin gücünü merhum Bahtiyar Vahapzade’nin dizeleriyle tabir etmek isterim: Bir ananın iki oğlu, bir maksadın iki kolu, o da ulu, bu da ulu, Azerbaycan-Türkiye. Dinimiz bir, lisanımız bir, ayımız bir, yılımız bir, aşkımız bir, yolumuz bir, Azerbaycan-Türkiye. Evet bizler melali de, sevinci de bir olan, özde kardeş olan iki devletiz, iki halkız.

Tıpkı Türkiye üzere burası bizim de vatanımızdır. Tıpkı formda Türkiye’nin her bir karışı da sizlerin vatanıdır, yurdudur. Türk milletinin kalbindeki Azerbaycan sevgisini kim söküp atabilir? Gönüllerimiz ortasına kim hudut çizebilir? Ellerin yurdunda çiçek açarken bizimle kar geliyor kardeşim. Bu hududu kimler çizmiş kalbime, dar geliyor kardeşim. Biz gönüllerimize çizilen hudutları yıkarak bugün birlikteyiz. Nerede bir kardeşimiz varsa orası bizim yurdumuzdur. Türkiye-Azerbaycan olarak bu anlayışla ilgilerimizi stratejik iştirake, geçtiğimiz yıl da stratejik müttefikliğe çıkardık. Geniş bir yelpazede güçlü işbirlikleri kurduk. Selçuk kardeşime, ağabeyine, Bayraktar ailesine, AKINCI tepe noktasında olan bir SİHA ve İstanbul’dan buraya no-stop uçmak üzere o da bir rekora imza attı. Çok daha farklı gelişmeler inşallah olacak.

Biz baskıyla, tehditle korkutanlardan olmadık, yasal davamızı savunmaktan geri durmayacağız. Bizim kimsenin toprağında gözümüz olmadığı için verecek tek karış toprağımız da yoktur, olmayacaktır.

Azerbaycan ile paylaştığımız savunma sanayii eserlerimizin başarısına tüm dünya şahit oldu.

Bölgemizde yeni bir sayfa açmanın vakti geldi. Savaşta olduğu üzere barışta da Azerbaycan’ın yanındayız. Ermenistan ile kurulmak istenen kalıcı barışı Türkiye olarak destekliyoruz.

Detaylar geliyor…

Erdoğan’ın, TEKNOFEST Azerbaycan programının akabinde Asan (Kolay) Hizmet Merkezi ve Bakü Bilim Merkezi açılış programlarına katılması, daha sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile ikili görüşme ve akşam yemeği vesilesiyle bir ortaya gelmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.