Dev projede ışık göründü! Mühlet 2 saat 15 dakikaya düşecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bugün Osmaneli-Bursa-Bandırma-Balıkesir Süratli Tren Sınırı T04 Tüneli Işık Görme Merasimi’ne katılmak üzere Bilecik’e geldi.

Bilecik’in Osmaneli ilçesinde bulunan şantiye alalını gezen Bakan Karaismailoğlu, akabinde bir basın açıklaması yaptı.

Marmara’nın yıldızı, güçlü endüstrisi, tarımı ile Türkiye iktisadını kalkındıran yeşil Bursa ve Marmara Bölgesi’nin yükselen yıldızı Bilecik’te Bursa-Balıkesir Süratli Tren Çizgisi Işık Görme Programı’nda olmanın gururunu yaşadığını söyledi.

20 YILDA 1 TRİLYON 600 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNDE YATIRIM YAPILDI

Millete en güzeliyle hizmet etmek için gece gündüz demeden çalıştıklarını anlatan Bakan Karaismailoğlu, “Son yirmi yılda, 1 trilyon 600 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık, Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Sınırı, Filyos Limanı, İzmir-İstanbul, Ankara-Niğde ve Kuzey Marmara Otoyolları, Yavuz Sultan Selim, Osmangazi ve 1915 Çanakkale Köprüleri üzere dev ulaştırma projelerini muvaffakiyetle tamamladık ve hizmete açtık. Ülkemizin doğusunu batısını, kuzeyini güneyinden ayırt etmeksizin, bütünsel kalkınmayı önceliklendiren, her bir vatandaşımıza yarar sunacak, yarınlarımızı garanti altına alacak yatırım anlayışını hayata geçirdik.100 yıllık kalkınma gereksinimimizi 20 yıla sığdırmayı başardık. Bin 440 kilometre süratli tren sınırı yaptık. Toplam demiryolu ağını, 13 bin 50 kilometreye çıkardık. 2003 yılından itibaren ulaşım modları ortasında istikrarlı bir dağılım sağlamak maksadıyla, demiryollarımızı yeni bir anlayışla ele aldık. Ülke genelinde; 400 kilometrelik Ankara Sivas 313 kilometrelik Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep, 508 kilometrelik Ankara-Afyon-Uşak-İzmir,142 kilometrelik Yerköy-Kayseri, 229 kilometrelik Halkalı-Kapıkule, 200 kilometrelik Aksaray Niğde Mersin ve 201 kilometrelik Bursa -Yenişehir Osmaneli Balıkesir süratli tren çizgilerinin üretim çalışmalarına devam ediyoruz” dedi.

HIZLI BİR BİÇİMDE İLERLİYOR

Bakan Karaismailoğlu, açıklamasının devamında, “84 milyona dokunan, 20 yıla yayılan, daima birlikte yazdığımız Cumhuriyet tarihinin en büyük kalkınma hikayesinden bölgemizde hak ettiği hissesi almaktadır. Ve artık, bölgenin ulaşım ağına güç katacak, yüz akı projemizde değerli bir etaba gelmenin memnunluğunu paylaşıyoruz. Güney Marmara Hattı’nın değerli demiryolu projesi olan Osmaneli – Yenişehir – Bursa-Balıkesir Süratli Tren projemizin üretimine süratle devam ediyoruz. 24 milyar liralık süratli tren projemiz, 201 kilometre uzunluğunda 56 kilometrelik Bursa-Yenişehir kısmında fiziki ilerlememiz yüzde 84 e ulaşırken, altyapı çalışmalarımıza devam ediyoruz.95 kilometrelik Balıkesir-Bursa kısmı ile birlikte, 50 kilometrelik Yenişehir-Osmaneli kısmında ise proje çalışmaları tamamlandı. Bursa-Yenişehir-Osmaneli kısmının üst yapı ve elektromekanik işleri ile Yenişehir-Osmaneli kısmının altyapı işleri süratli bir halde ilerliyor” tabirlerine yer verdi.

YOL 2 SAAT 15 DAKİKA OLACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Osmaneli-Bursa-Bandırma-Balıkesir Süratli Tren Sınırı Projesi bittiğinde Ankara-Bursa ve Bursa-İstanbul ortasındaki demiryolu seyahati kesintisiz, süratli ve konforlu bir formda yaklaşık 2 saat 15 dakika olacağını belirtti.

Karaismailoğlu, “Balıkesir-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Süratli Tren Çizgisi üzerinde 7 adet gar, istasyon, toplam uzunluğu 16,5 kilometre olan 13 tünel, toplam 8 kilometrelik olan 11 kaçış tüneli, 1 kilometrelik olan 5 aç-kapa tüneli, toplam uzunluğu 4 kilometre olan 28 adet demiryolu köprüsü, tekrar toplam uzunluğu 4 kilometre olan 4 viyadük ve toplam uzunluğu 1,5 kilometre olan 66 altgeçit ile birlikte 155 adet menfez imalatı yapılacak. Bursa, Bilecik ve Balıkesir’i süratli demiryolu ağına entegre ettiğimiz bu projemize, 22 Kasım 2021 tarihinde başladık. Süratli tren sınırı Gürsu, Yenişehir güzergâhını takip ederek Osmaneli mevkiinde yapılacak üçlü çizgi ile Ankara-İstanbul HT Hattı’na bağlanacak” dedi.

DEMİRYOLU İLİŞKİLERİNİ SAĞLAYACAĞIZ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu açıklamasının devamında, “Aynı vakitte Bursa’nın batısında TEKNOSAB, Karacabey ve Kuş Cenneti istasyonlarından geçerek demiryolu ilişkisi sağlayacağız. 12 Şubat’ta Mudanya Bulvarı’ndaki süratli tren sınırımızın viyadüğünde bir ortaya gelmiş, o vakit çalışmalarına yeni başlanan tünellerimizle canlı ilişki kurmuştuk. Azimle, kararlılıkla hareket edince, çalışmalarımızın meyvelerini toplamak da nasip oluyor. O tünellerden biri olan, yaklaşık 500 metre uzunluğundaki T4 tünelimizde bugün ışığı göreceğiz. Toplam uzunluğu 14 kilometre olan tünellerimizin, 5 aylık mühlet zarfında 3,2 kilometresini tamamladık.T4 Tünelimizin hafriyat çalışmalarında, 612 bin metreküplük toprak hareketi gerçekleştirdik,140 bin metre yer güzelleştirmesini tamamladık. Öteki tünellerimizdeki çalışmalarımızı da kısa vakit içerisinde peş peşe tamamlayacağız. Altyapıya yönelik çalışmalarımız sürerken, üstyapıyla ilgili hazırlıklarımızı da sürdürüyoruz. Çalışmalarımızı sürat kesmeden 7/24 sürdürerek, 2,5 yıl içerisinde bitireceğiz. Yıllık 30 milyon yolcu ve 59 milyon ton yük taşıyabilecek olan süratli tren projemiz, üretim sırasında ve işletmeye alındığında bölgemiz ve ülkemiz için refah, istihdam, ekonomik kalkınma sağlanacak” dedi.

BURSA’NIN SÜRATLİ TREN ULAŞIMINA HOŞ BİR SEÇENEK SUNUYORUZ 

Bakan Karaismailoğlu, Bursa’nın raylı sistem altyapısı ve geleceği için çalışmaların sürdüğü bir diğer projelerinin Bursa Emek-Hızlı Tren Gar-Şehir Hastanesi Metro Sınırı olduğunu anlatarak, “Mevcutta işletmede olan Emek-Arabayatağı Metro Sınırı uzatma çalışması ile Mudanya Bulvarı’nı kat ederek, HT Gar ve nihayetinde Bursa Kent Hastanesi’ne ulaşacak. Emek-HT Gar-Şehir Hastanesi metro sınırımızın 4 istasyonlu ve toplam uzunluğu 6 kilometredir. Bursa-Yenişehir-Osmaneli Süratli Tren Çizgisi ile, metronun entegre edilmesiyle, Bursa’nın süratli tren ulaşımına hoş bir seçenek sunuyoruz. Projemizde hafriyat çalışmasında yüzde 19, beton dökümünde yüzde 21 ve fore kazık imalatında yüzde 30 düzeylerine geldik. Yaptığımız büyük ulaşım ve irtibat yatırımlarının meyvelerini görmenin memnunluğunu daima birlikte yaşıyoruz. İzmit Körfezi’ni araba ile mevcut yolu kullanarak geçmek bir buçuk saati, feribot ile geçmek ise feribot a bindikten sonra 45 ila 60 dakika sürüyordu. Ağır günlerde bekleme mühleti saatleri buluyordu. Artık, Osmangazi Köprüsü’yle körfez 6 dakikada geçilebiliyor” dedi.

REKOR KIRILDI

Osmangazi köprüsü olmasaydı bu kadar aracın feribotla taşınması mümkün olamayacak seyahatler kesintiye uğrayacak ulaşım sağlandığını anlatan Bakan Karaismailoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü;

“İstanbul-İzmir ortasını 3,5 saate düşüren Osmangazi Köprüsü ve İzmir-İstanbul Otoyolu projesi ile 5 Temmuz-11 Temmuz tarihleri ortasında toplam 2,5 milyon saat tasarruf sağlandı. Yakıttan ise 1,5 milyon litre tasarruf elde edildi. 8 Temmuz’da Osmangazi Köprüsü’nden tam 80 bin 624 araç geçerek bir rekor kırıldı. Yakıttan, vakitten ve emisyondan sağlanan toplam tasarruf bedeli 85 milyon lira oldu. Çanakkale Boğazı’nda da tarihte birinci kere kesintisiz karayolu irtibatını sağlayan 1915 Çanakkale Köprüsü ile boğaz geçiş mühleti de 6 dakikaya indi. Saatler süren feribot zahmeti 1915 Çanakkale Köprüsü ile sona erdi. Devletin kasasından 1 kuruş çıkmadan 2 milyar 545 milyon EURO imal maliyeti ile yapılan 1915 Çanakkale köpründen açılışı üzerinden daha 4 ay bile geçmeden 4 Temmuz’da 7 bin 31 araç, 8 Temmuz’da 14 bin 275 araç Çanakkale köprüsünü kullandı. 8 Temmuzda Yavuz Sultan Selim Köprüsünü 132.377 araç kullandı. 8 Temmuz günü İstanbul havalimanını 1422 uçak 230 bin yolcu kullandı. İstanbul havalimanı Avrupa’nın en ağır ve en uygun havalimanı oldu. Antalya Havalimanı’nda 2 Temmuz’da 1026 uçak trafiği ile rekor kırmıştık. Kurban Bayramı’nın birinci gününde bu rekoru tazeledik. Toplamda bin 34 uçak trafiğine hizmet verildi. Yolcu trafiği de toplam 182 bin 150 oldu.20 yılda, 100 yıllık kalkınma gereksinimini karşılamak her iktidara nasip olacak bir muvaffakiyet değildir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yalnızca eşi gibisi görülmeyen bir eksiği kapatmakla kalmadık ülkemizin önümüzdeki 30 yıllık altyapı ve haberleşme yatırımlarını da planladık. 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planımızı hazırlayıp, kamuoyu ile paylaştık. Planımıza nazaran tüm yolcu taşımalarımızda, demiryollarımızın hissesini yüzde 1’den, yüzde 6,2’ye toplam yük taşımasında demiryollarının hissesini yüzde 5’ten, yüzde 22’ye çıkaracağız. Süratli Tren irtibatına sahip olan vilayet sayısını 8’den 52’ye yükselteceğiz. Yıllık yolcu nakliyatını 19,5 milyondan 270 milyona yolcuya ulaştıracağız. Emniyetli, süratli, verimli ve faal demiryolu ağımızın altyapısını tamamlayacağız. Demiryollarındaki toplam güç gereksiniminin yüzde 35’ini yenilenebilir güç kaynaklarından karşılayacağız.”

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.