Draghi’den ‘tahıl koridoru’ iletisi: Sorunun tahliline yardımcı oluyor

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Ukrayna-Rusya Savaşı bağlamındaki gelişmelere ait değerlendirmelerde bulundu.

Mario Draghi, Tahıl koridoru mutabakatı sonucunda Ukrayna limanlarındaki tahıl yüklü gemiler üzerindeki blokajın kalkmasına değinerek, “Tahıl taşıyan gemilerin yola çıkması olumlu bir gelişme oldu. Bu, birebir vakitte fevkalâde insani bir kriz olarak kendisini gösteren sorunun tahliline de yardımcı oluyor” dedi.

Draghi, fakir ve bilhassa Afrika ülkeleri için kriz ihtimalinin tam olarak ortadan kalkmadığını lakin tahıl yüklü gemilerin yavaş yavaş da olsa yola çıkmasıyla bu konuda tahlilin işlemeye başladığını söyledi.

Draghi, savaş sırasında kaydedilen bu gelişmenin, ateşkese yol açması umudu taşıdıklarını fakat şimdi bu türlü bir şey görmediklerini, taraflar ortasında bu mevzuda rastgele bir ilerleme olduğuna dair bir haberin gelmediğini söz etti.

‘TAYVAN BOĞAZI’NDAKİ GERGİNLİK OLUMLU BİR GELİŞME DEĞİL’

Mario Draghi, “Çin, Tayvan ve ABD ortasındaki Hint-Pasifik bölgesinde ortaya çıkan karışıklık da Ukrayna’daki savaş bakımından olumlu bir gelişme değil. Hepimizin, Çin’in bir biçimde Rusya üstünden bu ateşkesin sağlanmasına yardımcı olabileceğine dair biraz umudu vardı. Bugün işler bu açıdan da karmaşık bir hal almış durumda. Ne kadar mümkün olduğunu bilemiyorum” diye konuştu.

Draghi, güç kaynaklarını çeşitlendirme konusunda attıkları adımlara değinerek, “Hükümet, gaz arzını çeşitlendirdi ve bugün prestijiyle hem gaz arzında istikrar hem de depolama bakımından öteki Avrupa ülkelerinden katiyetle daha yeterli durumdayız. Depolama düzeyimiz yüzde 70’in üzerinde” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.