Dünyaca ünlü Brezilyalı uyuşturucu baronu Budapeşte’de yakalandı

Dünyanın önde gelen uyuşturucu baronlarından Brezilyalı Sergio Roberto de Carvalho milletlerarası bir polis operasyonu sonucu Macaristan’ın başşehri Budapeşte’de yakalandı.

“Brezilya’nın Escobar’ı” lakabıyla tanınan ünlü uyuşturucu kaçakçısının, kokain trafiğini son vakitlerde düzmece kimlikle yerleştiği Budapeşte üzerinden yönettiği de ortaya çıktı.

Sergio Roberto de Carvalho, beş kıtada tıpkı anda organize edilen çok kapalı ve milletlerarası bir polis operasyonu sonucu yakalandığında, Budapeşte’de bir kafede kahvaltı ediyordu.

ÖZEL OPERASYON TİMİNDEN MAFYA LİDERLİĞİNE

Sergio Roberto de Carvalho, bir vakitler Brezilya ordusunda özel operasyonlarda albay rütbesiyle vazife yapan eski bir subay. Uzun bir periyot ülkesinde cürümle gayrette yer alan De Carvalho, daha sonra mafya irtibatları üzerinden Brezilya’nın en büyük uyuşturucu şebekesini kurmakla itham ediliyor.

De Carvalho’nun yönettiği tartıyla Brezilya üzerinden süren uyuşturucu trafiği kanallarıyla 2017-2021 yılları ortasında dünya ülkelerine Latin Amerika kökenli 45 ton kokain gönderildiği kestirim ediliyor.

Adının uyuşturucu başkanı olarak anılmaya başlanmasının akabinde Brezilya’da izini kaybettiren De Carvalho 2020 yılında tekrar İspanya’da ortaya çıkmıştı.

Bir operasyon esnasında İspanya polisinin ağına takılan, evvel gözaltına alınan ve sonra hür bırakılan Surinam vatandaşı Paul Wouter’in aslında Sergio Roberto de Carvalho olduğu Brezilya resmi makamları tarafından doğrulanınca Interpol bütün imkânlarını seferber ederek uyuşturucu baronu hakkında Avrupa’da tam bir sürek avı başlatmıştı.

AVRUPA’DA UYUŞTURUCU BARONU İÇİN SÜREK AVI BAŞLATILIYOR

Bu devirde De Carvalho’nun vakit zaman Ukrayna’da, Portekiz’de ve Dubai’de yaşadığına dair kimi ihbarlar alınmış olmakla birlikte uyuşturucu baronu bir türlü ele geçirilememişti.

Ardından derinleşen soruşturma, İnterpol’u De Carvalho’nun memleketler arası kokain trafiğini yönettiği Budapeşte’ye yönlendirmişti.

Soruşturma De Carvalho’nun uyuşturucu ticaretinin Brezilya’nın Natal, Santos, Rio de Janeiro limanlarından Hollanda, Belçika, İspanya ve Portekiz limanlarına ya da Afrika ülkeleri üzerinden Dubai istikametine gerçekleştirildiğini ortaya koyuyor.

“Operation Turf” ismi verilen ve De Carvalho’nun ele geçirilmesiyle sonuçlanan milletlerarası operasyon Brezilyalı uyuşturucu baronunun son iki yıl içinde Latin Amerika’dan dünyaya yönelik uyuşturucu trafiğini büsbütün ele geçirdiğini de ortaya koyuyor.

UYUŞTURUCU VE KARA PARA İÇİN ÖZEL UÇAK FİLOSU KURMUŞ

Soruşturmanın ortaya çıkardığı bir öbür değerli detay da De Carvalho ölçüsü inanılmaz ölçülere ulaşan uyuşturucunun nakledilebilmesi için sivil yolcu ve kargo nakliyatı tabelası gerisine gizlenen özel bir havayolları şirketi satın aldığını yolunda. De Carvalho’nun şebekesi bu şirketin uçaklarının yardımıyla hem uyuşturucu hem de bu yolla elde edilen nakit paraları taşımış.

De Carvalho’nun para trafiği Dubai’de kurulan bir şirket üzerinden yönetim edilmiş.

Operasyon kapsamında 163 konuta, 37 uçağa, 70 arabaya ve aramalarda ele geçen yüz milyonlarca Euro nakit paraya el konulmuş.

Yetkililer şebekenin şimdiye kadar ortaya çıkan boyutunun buz dağının lakin görünen kısmı olduğunu, soruşturmanın devam edeceğini söylüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.