‘Dünyanın en saçma binası’nın yıkımı sürüyor: Yüzde 70’i yıkıldı, kurban kesildi

Kahramanmaraş’ta 1994 yılında inşa edilen ve gerek rengi gerekse mimari yapısıyla kentin simgesi haline gelen, internet arama motoru Google’da ‘Dünyanın en saçma binası’ yazılınca aramada birinci sırada çıkan binanın yıkımı sürüyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı kent meydanı projesi kapsamında ocak ayında yıkımına başlanan binanın yüzde 70’i yıkıldı.

KOLONLAR YIKILINCA KURBAN KESİLDİ

Kentin en işlek caddesi olan Trabzon Bulvarı’ndaki bina tıraşlama tekniğiyle yıkılıyor. Büyük vinçlerle en doruğa çıkarılan iş makineleri tüm katları tek tek yıkarak aşağı iniyor. Binanın her biri 45 metre uzunluğundaki 8 büyük kolon da yıkıldı. İlgili firma son kolonunun yıkılmasıyla birlikte kurban kesti.

“KİMSE ZİYAN GÖRMEDEN YIKTIK”

Firma yetkilisi Kenan Türkmen, 8 kolonun kaza yaşanmadan, kimse ziyan görmeden yıkılmasının değerli olduğunu ve bunu gerçekleştirmenin memnunluğunu yaşadıklarını söyledi.

Yıkımda binadan çıkan demir, bakır, alüminyum üzere geri dönüştürülebilecek hurdaları molozlardan ayırdıklarını kaydeden Türkmen, “Yıkım çalışmamızın yüzde 70’i tamamlanmış vaziyette. 2 aylık çalışmamız kaldı. Tüm katları söktükten sonra -3’e ineceğiz ve 2 ay sonra büsbütün teslim edeceğiz. Şu ana kadar yaklaşık 270 ton hurda geri dönüşüme gönderildi. Eksi katları da söküp dolgusunu da yaptıktan sonra yol kotunda teslim edeceğiz” diye konuştu. 

 

esenler escort

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.