Erdoğan, ‘Gezi’ hareketçilerine ‘sürtük’ dedi, arka arda hata duyuruları geldi

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin dünkü küme toplantısı konuşmasında Seyahat Direnişi’ne katılan yurttaşlara yönelik “Bu teröristler, eşkıyalar bira şişeleriyle caminin içini pislemişti” tezini tekrarladı. Erdoğan, direnişe katılan aksiyoncular için “Bunlar çürük, bunlar sürtük” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamaları toplumsal medyada reaksiyon toplarken arka arda hata duyuruları geliyor. CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ve Halkın Kurtuluş Partisi avukatları,SOL Partili hukukçular, Avukatlar Birliği, TİP’li bayanlar cürüm duyurusunda bulundu. 

CÜRÜM DUYURUSUNDA BULUNMA DAVETİ YAPTILAR

HKP avukatları, Savcılığa verilen dilekçede Erdoğan’ın “hakaret” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama” cürümlerini işlediği belirtildi ve Erdoğan hakkında soruşturma ve kamu davası açılması istendi. Savcılığa verilen dilekçede şu sözlere yer verildi:

“Şüpheli Recep Tayyip Erdoğan benim ve benim üzere ülkenin onuru, bağımsızlığı, tabiatı ve ağaçları için barışçıl bir halde harekete geçen milyonlarca bireye; emekçiye, işçiye, bayana, erkeğe, gençlere, yaşlılara ve çocuklara özetle tüm halkımıza ağza alınmayacak halde iftiralarla dolu hakaretler etmiştir. Bu nedenle bu kabahat duyurusunu bu hakaretleri kabul etmeyen, bu palavralara inanmayan tüm emekçi, işçi, bayan, erkek, genç ve yaşlılar ismine, ‘Bu daha başlangıç gayrete devam’ diyen milyonlar ismine, bu aksiyonlarda katledilen ve şayet ortamızda olsalardı bizimle birlikte bu hata duyurusunu vereceğine inandığım Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Uygar Yıldırım, Ahmet Atakan ve Berkin Elvan ismine veriyorum.”

HKP avukatları toplumsal medyada da vatandaşlara dilekçeyi şahsî bilgilerini doldurup imzalayarak cumhuriyet savcılıklarına hata duyurusunda bulunma daveti yaptı.

“ERDOĞAN CAMİNİN MÜEZZİNİ TARAFINDAN YALANLANDI”

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç da Erdoğan hakkında, sarf ettiği “sürtük” sözünden ötürü kabahat duyurusunda bulundu.

Bugün Ankara Adliyesi’ne giderek cürüm duyurusunda bulunan CHP’li Sevda Erdan Kılıç, yazılı bir açıklama yaparak Erdoğan’a reaksiyon gösterdi. Erdoğan’ın partisinin küme toplantısındaki “Düşünün Dolmabahçe Bezmialem Valide Sultan Camii’nin içinde bu eşkıyalar, bu teröristler, bira şişeleriyle, bira kutularıyla adeta caminin içini pislemişti. Bunlar bu türlü, bunlar çürük, bunlar sürtük, bunlar için ulu mabet nedir, ne değildir, bu türlü bir şey yok” kelamlarını anımsatan Kılıç, “Erdoğan caminin müezzini tarafından yalanlandı. Ellerinde olduğunu sav ettikleri imgelerle ilgili ‘Yayınlayacağız’ demesinin üzerinden yaklaşık 500 cuma geçti. Hala ortada hiçbir şey yok” dedi.

Kılıç, “Dün, Seyahat yargılanırken AKP’nin kayığına binen yargıçlar, bugün halka küfürler eden, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama kabahatlerini işleyen taraflı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı hukukun gerekliliklerini yerine getirmezlerse vatandaşın gözünde tıpkı cürümleri işlemiş olurlar” sözlerini kullandı.

SOL Partili hukukçular tarafından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Seyahat ‘ye katılan milyonlara karşı sarf ettiği, aleni hakaret cürmünü oluşturan sürtük ve çürük kelamlarına ait hata duyurusunda bulunacağımızı, hazırladığımız dilekçe örneğini cürüm duyurusunda bulunmak isteyen yurttaşlarla paylaşacağımızı bildiririz” denildi.

 “FİİLİ VE HUKUKSAL ÇABAMIZ SÜRÜYOR”

Avukatlar Birliği de toplumsal medyadan yaptığı açıklamada, “Avukat Birliği olarak fiili ve türel gayretimiz sürüyor. Dünyanın en barışçıl hareketlerinden biri olan Seyahat Parkı aksiyonlarına katılan halkımıza ‘’Sürtük’’ diyen AKP Genel Lideri hakkında cürüm duyurusunda bulunduk” sözlerine yer verildi.

Erdoğan’ın sarf ettiği kelamlara karşı TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil ve TİP avukatlarından Sedef Erken, Erdoğan’a “Hakaret” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama” suçlamalarıyla İstanbul Adalet Sarayı’nda kabahat duyurusunda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.