Esenyurt’ta 28 Suriyeli ülkelerine döndü

Esenyurt Belediyesi’nin 2018 yılında başlattığı “Gönüllü Geri Dönüş Projesi” kapsamında sığınmacıların memleketlerine fiyatsız formda dönmeleri sağlanıyor. Proje kapsamında bugün 12’si çocuk 28 Suriyeli memleketine dönmek için müracaat yaptı.

Belediyeye ilişkin otobüse binen Suriyelileri yolcu etmeye gelen komşularından kimileri gözyaşı döktü. Proje kapsamında şu ana kadar 3 bin 400 kişinin ülkesine döndüğü öğrenildi.

“HER HOŞ ŞEYİN BİR SONU VAR”

8 yıldır Türkiye’de yaşayan Hasan Bekir, “Buraya 2014 yılında geldim. Her hoş şeyin bir sonu var. Bizim memleketimiz biraz düzeldi. Annem orada onun için döneceğim. İnşallah her şey yeterli olacak. Arkadaşlarım burada onlara da tavsiye edeceğim“ dedi.

“3 BİN 400 KİŞİYİ GÖNDERDİK”

Proje hakkında bilgiler veren Esenyurt Belediye Lideri Kemal Deniz Bozkurt, “Esenyurt’ta yaşayan çok yabancı asıllı vatandaşımız var. Tabi bunların bir kısmını Suriyeliler oluşturuyor. Oradaki şartlar düzeldiği için dönmek isteyen sayısı artıyor. Biz de bunu hızlandırmak için aracılık ediyoruz. Yaklaşık 3 bin 400 kişiyi memleketlerine geri gönderdik. Biz insanların kendi memleketlerinde daha huzurlu ve memnun olacağına inanıyoruz. Dolayısı ile herkesin huzuru için çalışmalarımız devam edecek. Gitmek isteyen şahısların, süreçlerini ve araç tahsislerini yapıyoruz. Muhtaçlıklarını karşılayıp, sona kadar götürüyoruz” sözlerini kullandı. 

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.