Eski gerilla, Kolombiya’nın birinci solcu önderi olmaya hazırlanıyor

Kolombiya’da seçimin favorisi olan eski gerilla Gustavo Petro, seçilmesi halinde ülke tarihinin birinci solcu başkanı olacak.

Latin Amerika ülkesi Kolombiya’da halk yeni devlet liderini seçmek üzere seçiminin birinci çeşidinde yarın sandık başına gidecek. Seçimin favorisi ise eski gerilla Gustavo Petro.

62 yaşındaki solcu aday, anketlerde rakiplerinin açık orta önünde görünüyor. Yıllardır sağ iktidarların denetiminde olan ve ABD’yle yakın münasebetlere sahip ülkede Petro, seçilmesi halinde Kolombiya tarihinin birinci solcu önderi olacak.

“Değişim ve eşitlik” vaat eden Gustovo Petro, son devirde ülke siyasetinde süratle tanınan bir figür haline geldi. Anketlere nazaran solcu aday, birinci cinste yüzde 40 oyla seçimi önde tamamlayacak, lakin birinci çeşitte seçilmek için yüzde 50 oya gereksinimi var. Bu nedenle seçim sonucunun ikinci çeşide kalması bekleniyor.

Petro’nun esas rakibi ise Medellin kentinin eski belediye lideri olan ve iş dünyasından dayanak gören 47 yaşındaki Federico Gutiérrez.

AZAP GÖRMÜŞTÜ

Fakir bir aileden gelen Gustavo Petro, 1980’lerde 17 yaşındayken M-19 gerilla örgütüne katılmış ve ordu tarafından yakalanarak 2 yıl hapishanede azap görmüştü. Bir periyot Kongre üyesi olan Petro, 2012-2015 yılları ortasında başşehir Bogota’nın belediye başkanlığını yaptı.

Ülke, hâlâ solcu gerilla örgütü Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri’yle (FARC) yaklaşık 60 yıl süren ve 2016’daki barış mutabakatıyla sona eren çatışmaların yaralarını sarmaya çalışıyor. Başka bir gerilla örgütü olan Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ve uyuşturucu çeteleriyle süren çatışmalar nedeniyle ülkede şiddet son devirde tekrar yükselişe geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.