Esnaf isyanda: Felaket durumdayız

İYİ Parti başkanı Meral Akşener, Ankara’da esnafı ziyaret etti. Bir esnaf, gerçek enflasyonun yüzde 300 olduğunu belirterek, “Felaket durumdayız” dedi. Diğer bir esnaf da yüksek elektrik faturalarına isyan ederek, “Bana 5-6 bin elektrik faturası geliyor. Bu gün, 1 ay gecikti diye bana elektrik kesme ihbarnamesi geldi. Yeter! Bıktık bu hükümetten” dedi.

İYİ Parti önderi Meral Akşener, Ankara’nın Yenimahalle ve Altındağ ilçelerinde gerçekleştirdiği esnaf ziyaretlerinin bir kısmını toplumsal medya hesabından paylaştı.

“FELAKET DURUMDAYIZ”

Bir esnaf, Akşener’e yüksek enflasyondan kaygı yanarak şu tabirleri kullandı:

*Türkiye’de enflasyon yüzde 300. Bakın pazar orada. Eylül 2020 fiyatlarıyla bugünkü fiyatları karşılaştırın. Gerçek enflasyon yüzde 300. Ancak bu türlü bir ülkede yaşıyoruz, baskılanmış bir ülkede.

*TÜİK’in gösterdiği enflasyon yüzde 79. Neden? Memura, personele, emekliye bu fiyat üzerinden artırım verecek. Bakın ben 3 bin 400 lira emekli maaşı alıyordum. Şimdiki artırımla 4 bin 600 lira oldu.

*Toplu konut bölgesinde, Eryaman’da oturuyorum. Bin lira kira ödüyordum, mesken sahibim 4 bin lira kira istiyor. Artık 600 lirayla gaz, elektrik, su, ulaşım, yeme, içme… Felaket durumdayız. Bu yapılan artırımında karşılığı yok aslında.

“ÇARŞIDA, PAZARDA İŞTE BU TÜRLÜ HİSSEDİLİYOR…”

Akşener, esnafla yaşadığı diyalogu , “TÜİK, enflasyonun %78,6 olduğunu tez etse de; Gerçek enflasyonun acı faturası; Ankaralı esnaflarımızın dükkânlarında, çarşıda, pazarda işte bu türlü hissediliyor…” notuyla paylaştı.

“YETER! BIKTIK BU HÜKÜMETTEN”

Akşener’e bir öteki esnaf da elektrik faturalarından keder yandı. 6 bin lira elektrik faturasını ödeyemediği için kesme ihbarnamesi gönderildiğini belirten Esnaf, şunları söyledi;

“Bana 5-6 bin elektrik faturası geliyor. Ve ben yalnızca elektrik parasına, kiraya çalışıyorum. Kira artışlarının ucu bucağı yok. Ben kiramı mı ödeyeyim, elektrik paramı mı ödeyeyim, işçimin maaşını mı ödeyeyim, Konutuma ekmek mi götüreyim? Bu gün, 1 ay gecikti diye bana elektrik kesme ihbarnamesi geldi. Ben ne yapabilirim söyler misiniz? Ben nasıl yetiştireceğim. Yeter! Bıktık bu hükümetten. ‘En ufak bir ekonomik sorun yok’ deniliyor. Nasıl yok liderim. Bu uzayda mı yaşıyor?

“BU ADALETSİZ NİZAMIN DEĞİŞMESİNE, AZ KALDI”

Akşener, yaşadığı diyaloğu şu tabirlerle paylaştı:

“Milletimiz bıktı, bunaldı, sıkıldı…Tunalı’da siftahsız günüyle, 5 gün sonra kesilecek elektriğiyle bir başına kalan esnafımız; “Evime ekmek mi götüreyim? Elektrik faturamı mı ödeyeyim? Hangi birine yetişeyim?” diye isyan ediyor. Bu adaletsiz tertibin değişmesine, az kaldı!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.