Fas, İspanya’ya geçmeyi planlayan 59 sistemsiz göçmeni yakaladı

Fas Ulusal Güvenlik Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Fas polisinin İspanya’nın Ceuta kentine tel örgüleri tırmanarak geçme planında olan bir küme sistemsiz göçmene operasyon düzenlediği belirtildi.

Ceuta sonu yakınlarında tümü Sahra Altı Afrika ülkelerinden 59 sistemsiz göçmenin yakalandığı kaydedilen açıklamada, göçmenlerin bir kısmında hudut tellerini aşmak için özel üretilmiş demir teçhizat ele geçirildiği aktarıldı.

Açıklamada ayrıyeten, engellenen kelam konusu sistemsiz göç faaliyetinin ilişkilerinin ortaya çıkarılması için savcılık tarafından soruşturma başlatıldığı tabir edildi.

MELİLLA’DA YAŞANANLAR

Melilla’daki Fas-İspanya hududunda 24 Haziran sabahı yaşanan olayda, Fas tarafındaki yaklaşık 1500 sistemsiz göçmen 10 metre yüksekliğindeki dikenli tel örgülerin olduğu hudut çizgisine akın etmişti. Fas polisi ve İspanya makamları, sistemsiz göçmenleri organize formda sona akın etmek, güvenlik güçlerine taş ve asit atarak saldırmakla suçlamıştı.

Fas hükümeti 18 göçmenin öldüğü, ortalarında Fas polisinin de olduğu 100’den fazla kişinin yaralandığını duyurmuştu. Sistemsiz göçmenlerden 133’ü Melilla’ya geçmiş, İspanya tarafında da yaralılar olduğu açıklanmıştı.

Fas İnsan Hakları Derneği, Fas hükümetinin verdiği resmi sayının tersine, 2’si Fas polisi, gerisi göçmen olmak üzere toplam 27 kişinin öldüğünü ileri sürmüş, İspanyol sivil toplum örgütü Caminando Fronteras ise bu olayda 37 göçmenin öldüğünü tez etmişti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.