Gördüğünüz Anda Size Zaman Yolcuğu Yaptırıp Binlerce Yıl Öncesine Işınlayacak İlginç Tarihi Eserler

Geçmişten günümüze kadar hayata tutunmayı başaran antik eserlerin bazıları sizi de geçmişe ışınlayacak kadar güçlü! Gördüğünüz anda sizleri binlerce yıl önce varolan medeniyetlerin topraklarına ışınlayacak, hem birbirinden ilginç hem de tuhaf tarihi eserlere bir göz atın! ?

Kaynak: https://www.reddit.com/r/ArtefactPorn…

1. Stockholm’ün 25 kilometre batısındaki mezarlığa 1200 sene önce gömülen kadının yüzüğünde ‘Allah için’ yazıyor.

Yüzüğün bulunması, Vikingler ve Abbasiler arasındaki direkt ilişkiyi kanıtlar nitelikte olduğu için büyük önem taşıyordu.

2. Antik Roma İmparatoru Caligula’nın dördüncü eşi Caesonia’yı tasvir ettiği düşünülen 2 bin yıllık safir yüzük.

3. Altay Dağlarının buz tutan yerlerinde bulunan 2 bin 300 yıllık İskit kadınının botları.

4. Göbeklitepe yakınlarındaki Karahantepe’de bulunan 11 bin senelik yüz tasviri…

5. Antik Roma kenti Pompeii ve Herculaneum’dan karbonize olarak kömürleşmiş ekmekler;

6. 13. yüzyılda Memlükler tarafından dünyanın en önemli miraslarından olan Palmira Antik Kentini izlemek için inşa edilen Palmira Şatosu.

7. Lapis Lazuli taşından at deseni kabzalı bir 19. yüzyıl Fars hançeri.

8. Danimarka’da 5. yüzyıldan kalan bir pandantif kolye ucu. Gördüğünüz eser ayrıca İskandinav tanrısı Odin’e yapılan en eski atıf!

Eserin üzerinde Eski Nors dili ile ‘Odin’in adamı’ yazısı yer alıyor.

9. Mısır’da 160 veya 170 senesinde çizildiği tahmin edilen bir Feyyum mumya portresi. 1800 yıllık eser günümüzde British Museum’da sergileniyor.

Feyyum mumya portreleri, Roma İmparatorluğu döneminde Mısır’da içine mumyaların koyulduğu ahşap tabutların üzerine veya bazen mumya sargıları üzerine portre resimlerin çizilmesi anlamına geliyor.

10. Kamboçya’da hüküm süren Khmer İmparatorluğu döneminde, tahminen 1191 yılında yapılmış olan Preah Khan Tapınağındaki kapı eşikleri…

11. Hindistan’da kendisini mumyalayan 550 yaşındaki Budist keşişi Sangha Tenzin.

12. Roma’daki Centrale Montemartini’de tutulan, M.S. 2. yüzyılda bir alt geçitte yer alan Via Terni’nin içerisinde bulunan esin perisi heykeli.

13. Yeni Babil İmparatorluğu’nda M.Ö. 604 ila 562 yılları arasında II. Nebukadnezar’ın başarılarını ve dine olan bağlılığını överek anlatan bir yazılı taş.

14. Tunç Çağında yaşayan Danimarkalı Egtved Kızının kıyafetleri. 1921’de kazılan bir höyükte bulunan tabutun içinden, öküz derisine sarılı olan Egtved Kızı çıktı.

Kızın bol korsajı, beli açık kıyafeti ve giydiği kısa iplik eteği ortaya çıktığı dönem sansasyon yaratmıştı.

15. 1961 yılında Çatalhöyük’te arkeolog James Mellaart tarafından topraktan çıkartılan, tahminen 8 bin senelik (Neolitik çağ) Oturmuş Ana Tanrıça figürü!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir