Gözaltılar sonrası çoğunluk AK Parti’de: Kararlar Meclis’ten geçti

Mersin Akdeniz Belediyesi’nde belediye liderine 50 milyon TL borçlanma yetkisi, belediye ilişkin taşınmazların satışı ve kiralama yetkisi ile Yılmaz Güney Parkı’nın yurda çevrilmesinin ele alınacağı fevkalâde toplantı öncesi dün Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) 5 meclis üyesi gözaltına alındı. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında belediye meclis üyeleri Bedriye Kuş, meclis üyeleri Nuran Arslan, Mehmet Bitkin, Ali Tanrıverdi ve Nevzat Baran’ın gözaltına alınmasıyla mecliste çoğunluk muhalefetten AK Parti’ye geçti.

CHP’Lİ ÜYELER SALONU TERK ETTİ

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, dün yapılması planlanan inanılmaz meclis toplantısı çoğunluk sağlanamadığı için bugüne ertelendi. HDP ve EMEP meclis üyelerinin katılmadığı meclis toplantısına AK Parti ve CHP üyeleri katıldı. Belediyeye ilişkin taşınmazlara ait husus üzerine kelam alan CHP meclis üyesi Muhittin Ertaş, HDP’li meclis üyelerinin gözaltına alınmasına dair konuşmaya başladığı sırada AK Partili Akdeniz Belediye Lideri Mustafa Gültak, “gündem dışı” diyerek müdahale etti.

CHP meclis üyeleri yaşanan duruma reaksiyon göstererek, meclis toplantı salonunu terk etti. Gültak, 5 meclis üyesinin gözaltına alınmasına değinmeyerek yapılanları “siyasi şov” olduğunu ileri sürdü. Meclis toplantısı AK Partili meclis üyelerinin tek iştirakiyle sürüyor.

HDP VE EMEP’Lİ ÜYELER REAKSİYON GÖSTERDİ

HDP ve EMEP Akdeniz Belediyesi meclis üyeleri, hususa dair belediyenin önünde açıklama yaptı. CHP meclis üyelerinin dayanak verdiği açıklamada konuşan HDP’li meclis üyesi Özgür Çağlar, acil durum olarak harikulâde toplantı çağırısı yapılmasının gerekli olmadığını tabir etti. Çağlar, toplantı gündeminde yer alan hususların hiçbirinin fevkaladelik bir durumu gerektirecek mevzular olmadığını lisana getirerek, “Fakat anlaşılan o ki AKP idaresinin bir ivedisi var ki HDP’li 5 belediye meclis üyesinin hukuksuz bir halde gözaltına alındığı birebir güne denk gelen meclis toplantısı ısrarla yapılmak istenmektedir. Böylelikle inanılmaz ve aciliyeti olmayan hususlar gözaltı ile sayısı azaltılan muhalefetin eksildiği gün oldubittiye getirilerek oy çokluğu ile geçirilmek istenmekte. AKP’li belediye Lideri Mustafa Gültak’a soruyoruz, bize gönderdiğiniz hangi gündem hususu, sizin lideri olduğunuz 5 belediye meclis üyesinin hukuksuz bir formda gözaltı yoluyla alıkonulduğu gün görüşülecek kadar acildir” dedi.

‘BU KIYAK KİMEDİR?’

Çağlar, Yılmaz Güney Parkı’nın Gençlik ve Spor Bakanlığına evresinin 2 yıl evvel mecliste reddedildiğini hatırlatarak, AK Partili Gültak’a “Şimdi birkaç yıl sonra yine Yılmaz Güney parkını devretmekteki gayeniz ve ısrarınız nedir? Israrla olağan üstü toplantı istemek ve 50 milyon TL borçlanmaktaki emeliniz nedir? Kaldırım, asfalt üretimi gerekçesiyle süslediğiniz borçlanma yetkisinin asıl kaygısı 3,5 yıldır yapılmayan asfalt, kaldırım vs olmadığına nazaran bu para nereye harcanacaktır? Belediyeyi borç batağına sürüklemekteki gayeniz nedir? Belediyenin 50 milyon TL borç arayacak kadar mali durumu berbatsa neden Akdeniz Belediyesi idaresi yıllardır basın yayın ve reklama çok yüksek ölçüler harcadığı paraları asfalt kaldırım ve temel hizmetlerin görülmesinde kullanmadı? Akdeniz belediyesine ilişkin eski TEDAŞ binasının satışına istediğiniz onay mı acil olarak fevkalâde toplantı oylanarak kabul edilmesi gerekiyor. Bir yanda 50 milyon TL borçlanma öbür yanda belediye mallarının satışı. Bu bir çelişki değil midir? Bu durum Belediye mallarının satış yoluyla peşkeş çekilmesi değimlidir? Bu kıyak kimedir? Hangi yandaşa kelam verilmiştir” diye sordu.

‘SİYASİ OPERASYON’ VURGUSU

Çağlar, toplantının 5 belediye meclis üyesinin zarurî yokluğunda yapılmasının maksadını sorarak, “HDP’li 5 belediye meclis üyesi neden gözaltına alındı? Akdeniz Belediyesi Meclis Toplantısında görüşülecek ranta ve istismara açık olan hususların geçmesi ve birebir vakitte iktidara karşı oy kullanmalarını engellenmek için mi gözaltına alındılar? Kendi meclis üyelerinize sahip çıkmamamız ve HDP, CHP ve EMEP’li meclis üyelerinin ‘meclis üyesi arkadaşlarımız (Nuriye Arslan, Ali Tanrıverdi, Nevzat Baran, Bedriye Kuş ve Mehmet Bitkin) gözaltında bekletilirken meclis toplantısını yapmayalım’ davetine kayıtsızlığınız bu hukuksuzluğun yanında durmak değil midir? Kirli ve hukuktan büsbütün kopuk bir halde operasyonla gözaltına alınan meclis üyelerimizin gözaltına alınma sebebi ve süreci hakkında kamuoyunun ve tüm vatandaşlarla birlikte bilhassa Akdeniz halkının bilgilendirilmesi zarurî ve gereklidir. Bu nedenle yapılan operasyonun siyasi saiklerle yapıldığını, mecliste oy çokluğunun iktidarın lehine dönüştürme gayesinden diğer hiçbir maksatla yapılmadığını tüm Akdeniz halkının takdirine sunuyoruz” dedi.

CHP ÜYELER AÇIKLAMA YAPTI

Açıklamanın akabinde CHP meclis üyeleri açıklama yaptı. Burada konuşan CHP’li meclis üyesi Muhittin Ertaş, “Olağanüstü meclis yapmak için ısrarlı talebiniz ve meclis gecesi 5 meclis üyesinin gözaltına alınması konusunda Mersin ve Akdeniz halkında çok önemli infial ve kuşku yaratmıştır. Sokakta herkes de bu durumun bir tesadüf olamayacağı kanaati oluşmuştur. Lider oluşan bu kuşku konusunda bu saate kadar bir açıklama da yapmadınız. Sizden beklenen ‘madem bu türlü bir kuşku oluştu, bu meclisi yapmaktan vazgeçtim’ deyin diye son dakikaya kadar bekledik. Bütün bunlar yaşanırken sizinle görüşmek istedik, lakin bizlere randevu dahi vermediniz. Ne yazık ki hala bu meclisi yapma ısrarınızın olmasını üzülerek izliyoruz. Lider elbette seçim ile misyona geldiniz, aldığınız oy oranı yüzde 34,29 (47.789 oy) size oy vermeyen muhalefetin oy toplamı ise yüzde 66 (90.000.oy)’dir. Akdeniz halkı size başkanlık vazifesi verdi, bizlere ise muhalefet misyonu vermiştir. Bugün bu meclis yalnızca AKP oyları ile Akdeniz belediyesi ve Akdeniz halkı için son derece kıymetli gündem unsurlarını karara bağlarsa, alınacak kararlar tahminen hukuksal olacak fakat hiçbir vakit etik olmayacaktır. Şimdiden söylüyoruz ki, bu türlü bir sonuç çıkarsa CHP kümesi olarak derhal mahkemeye başvurup alınacak bu kararları iptal ettirmek isteyeceğiz” diye konuştu.

İSTEDİĞİ KARARLARI MECLİSTEN GEÇİRDİ

HDP, CHP ve EMEP’li üyeler olmaksızın sürdürülen toplantıda Belediye Lideri Mustafa Gültak’ın “Belediye liderine 50 milyon TL borçlanma yetkisi verilmesi”, “Belediye ilişkin taşınmazların satışı ve kiralama yetkisinin verilmesi” ile “Yılmaz Güney Parkı’nın yurda çevrilmesi” teklifleri AK Partili üyelerin oylarıyla kabul edildi.

CHP, HDP ve EMEP meclis üyeleri duruma ait yargısal süreci başlatacakları öğrenildi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.