Gürsel Tekin’den Uygun Parti’ye: Parti içi hesaplaşmayı benim üstümden götürmeyin

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Elbette HDP’ye bakanlık verilebilir” kelamları nedeniyle başta ittifak ortağı YETERLİ Parti olmak üzere kendisine yöneltilen reaksiyonlara karşılık verdi. “Parti içi hesaplaşmaların hengamesini benim üstümden götüremezler” diyen Tekin, “İyi Parti için mi söylüyorsunuz?” sorusuna da “Kim üstüne alınacaksa. AK Partili, Yeterli Partili, MHP’li, CHP’li, bütününe soruyorum” cevabını verdi.

Halktv.com.tr’den İsmail Saymaz’a konuşan Tekin’in açıklamaları şöyle:

“Anayasa ve yasalar ortada. Her parti seçim kazanırsa bakanlığı hak edebilir. “Bakanlık vereceğiz” demedim. Kimim ben? Siyaset o kadar kirlenmiş ki, 1,5 yıl evvelki cümlelerin birebirini bugün kullanıyorum. Fırtınalar kopuyor. Fırtınaların neden koptuğunu biliyorum.

Herkesin bir hesabı var. Parti içi hesaplaşmaların hengamesini benim üstümden götüremezler.”

İYİ Parti kanadından gelen yansılarla ilgili olarak “Kim üstüne alınacaksa. AK Partili, Yeterli Partili, MHP’li, CHP’li, bütününe soruyorum. Bir yıl evvel TBMM’de yönetim amirini seçerken kim oy verdi? Bütün partiler HDP’nin küme lideri için oy verdi mi? Verdi. Bütün partiler HDP’nin TBMM lider vekilini seçti mi? O oyları verdiğinizde aklınıza terör bağlantısını gelmedi mi?” diyen Tekin şöyle devam etti:

“Biri anayasanın kararı gereği yapılıyor. Başkası tercihen kabineye HDP’li bakan almak. Efendim, Anayasa şu an bu partiyi kapatmış mı? Şu an bu parti vazifesini yapıyor mu? Yapıyor. Niye seçime giriyor partiler? Ülkeyi yönetmek için. Madem ki bu kadar hassasiyetiniz var. ‘Anayasa emretse de terörle alakalı partinin küme lider vekilini, yönetim amirini, meclis liderini seçemeyiz’ dediniz mi? Demiyorsunuz. Bu neyin nesidir Allah aşkına?”

‘ALTILI MASA’NIN SÖZCÜSÜ MÜYÜM?’

“Bütün partiler hak ediyor” dediğini belirten Gürsel Tekin, “Kaldı ki altılı masanın sözcüsü müyüm? Bir milletvekiliyim. Ben kışlada değilim. Sayın genel liderime ve sayın Akşener’e hürmetimden dolayı yanıt vermiyorum. Zahmet edip tamamını dinlemiş olsalar saçma sapan bir sürü fırtına kopmamış olacaktı” dedi.

Millet İttifakı ve HDP’nin tıpkı masada olup olamayacağına dair de konuşan Tekin, “Altılı masada HDP’nin olması mümkün değil. Olmaz. Neden olmaz? Bu kadar birbirine benzemeyen altı partinin olduğu yerde HDP ile enfekte olur. Bunu bildiğimiz için zati olmadı. Baştan itibaren halimiz net. İki gündür kopan fırtına, güya süreci enfekte etmişiz gibi… Hayır, kardeşim. İç hesaplarınızı benim üstümden götüremezsiniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.