İstanbul’un 3 yeni metro sınırına kavuşması için geri sayım

AA muhabirinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından aldığı bilgiye nazaran, Bakanlık tarafından şu anda toplam 103 kilometre uzunluğunda 7 metro sınırında çalışma yapılırken, kelam konusu çizgilerden 3’ü bu yılın sonunda, geri kalanı ise 2023 yılı içinde hizmete girecek.

İstanbul’un şehirlerarası ve memleketler arası hava ulaşım terminallerinden olan Anadolu yakasındaki Sabiha Gökçen Havalimanı ile Kadıköy-Kartal-Kaynarca metro sınırı 7,4 kilometre uzunluğuna sahip. Günlük 1 milyon 200 bin yolcu kapasitesine sahip çizginin hizmete girmesiyle Sabiha Gökçen Havalimanı ile Kadıköy-Kartal-Kaynarca metro sınırı ortasında raylı sistem irtibatı sağlanırken, yolcuların inançlı, dakik ve ekonomik olarak Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşması temin edilecek.

Planlanan çizgilerle Ankara-İstanbul YHT İstasyonu, Sabiha Gökçen Havalimanı, Marmaray, Kadıköy-Kartal-Kaynarca Metro çizgisi ve Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sultanbeyli Metro çizgileri birbirine bağlanacak.

Metro inşaatında tüm şaft (10 adet) ve yaklaşım tünellerinin imalatları tamamlandı. Hafriyatı tamamlanan şaft ve yaklaşım tünellerinden ana çizgi ve istasyon tüneli hafriyatları da bitirildi.

Sabiha Gökçen kuyruk tüneli, ilişki kolu, Kuyruk Tüneli Bölgesi Viyadük Altı Geçişi, Eski Terminal Önü Giriş ve Çıkış Yapısı, Fevzi Çakmak İstasyonu’na ek olarak Fevzi Çakmak Yaya İlişki Tüneli, Fevzi Çakmak Yaya İrtibat Tüneli Giriş ve Çıkış Yapısı yapılıyor.

Sabiha Gökçen-Kaynarca Metro Sınırı Projesi’nde genel ilerleme oranı yüzde 92’ye ulaşırken, hastane ve yaya ilişki tünelleri ve kuyruk tüneli inşaatı ile genel ilerleme yüzde 96,91 olarak gerçekleşti.

Tünel imalatları yüzde 99 düzeyinde tamamlanırken, projenin bu yılın ikinci yarısında bitirilmesi hedefleniyor.

GAYRETTEPE-KAĞITHANE-YENİ HAVALİMANI METRO HATTI

Uzunluğu 37,5 kilometre olan ve 9 istasyondan oluşan Gayrettepe ile İstanbul Yeni Havalimanı’nı bağlayacak metro inşaatının ihalesi 2016 sonunda yapıldı, 9 Aralık 2016’da yer teslimiyle işlere başlanıldı.

Günlük 600 bin yolcu kapasitesine sahip olacak sınırın Kağıthane, Hasdal, Kemerburgaz, Göktürk ve İhsaniye istasyonlarında hafriyat, iksa ve kaba inşaat işleri bitirildi, ince işler ve elektromekanik imalatları ile etraf düzenleme işleri tamamlanma etabında bulunuyor.

TBM Tünel imalatı tamamlanan hatta, istasyonların betonarme durumu yüzde 99,84, NATM tünelleri ilerlemesi yüzde 99,63 düzeyinde gerçekleşti.

Hatta toplam 10 (4’lü dizi) trenle araç, çizgi ve sinyalizasyon testleri devam ediyor. Kağıthane ile Havalimanı ortasının bu yılın ikinci yarısında, Gayrettepe ile Havalimanı ortasının ise yıl sonunda bitirilmesi planlanıyor.

BAŞAKŞEHİR-KAYAŞEHİR METRO HATTI

İstanbul’un Başakşehir ilçesinde Kent Hastanesine hizmet etmesi planlanan Başakşehir-Kayaşehir metro sınırı, bölgedeki toplu taşıma altyapısının tamamlanmasına katkı sağlayacak.

Başakşehir-Kayaşehir Metrosu, Bağcılar-Mahmutbey-İkitelli Olimpiyatköy Çizgisi’nin devamı olarak mevcut Metrokent İstasyonu’ndan başlayan sınır üzerinde sırasıyla Onurkent, Kent Hastanesi, Kayaşehir 15. Bölge ve Kayaşehir Merkez olmak üzere 4 istasyonla yaklaşık 5,95 kilometre uzunluğunda bulunuyor. Metro çizgisi, bu koridor üzerindeki ticari alanlara, sıhhat kurumlarına ve ağır konut alanlarına hizmet edecek. Metro sınırı, günlük 70 bin yolcu kapasitesine sahip olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesince yürütülen “Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı” işi, 30 Nisan 2020’de Cumhurbaşkanı Kararı ile Bakanlıkça üstlenildi.

Metrokent Kayaşehir Merkez İstasyonu sınır işleri yüzde 100 oranında bitirilirken, Kayaşehir Merkez İstasyonu-Kuyruk Tüneli Ortası çizgi işleri sürüyor, 800 metre imalat kaldı. Proje kapsamında ana çizgi tünel kaplamaları tamamlandı.

Hat üzerindeki istasyonlar şöyle; Onurkent İstasyonu, Kent Hastanesi İstasyonu, Kayaşehir 15. Bölge (Toplu Konutlar) İstasyonu, Kayaşehir Merkez İstasyonu.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.