İTO Lideri: Taban fiyata orta artırım maliyetini birlikte karşılayalım

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, ortadaki tabloya karşın enflasyonun seyri konusunda olumlu bir tablo çizdi. iş dünyası, devlet ve tüketiciler olarak enflasyonun durağan bir seyre gireceğine inanmaları gerektiğini belirten Avdagiç “Zaten baz tesirinden ötürü son çeyrekte aşağı yanlışsız inecektir. Şu anda enflasyonun yükselmeye devam etmeyeceğinin somut olarak görülmesi lazım. Bu nasıl olacak? Biz iş dünyası olarak ileri periyottaki artışları öngörerek abartılı fiyatlama yapmayacağız, kamu da kimi fiyatlamalarını gözden geçirecek. Tüketiciler de alışveriş yaparken A marketi buna dikkat etmiyorsa, B marketi ediyorsa, dikkat edenden alacak. Yani kamu da, özel dal de devlet de bu hususta üzerine düşeni yapacak. İnşallah bunu düzgün bir noktaya getireceğiz” tabirlerini kullandı.

“Asgari fiyatta ek artışın maliyetini iş dünyası mı karşılayacak?” sorusu üzerine Avdagiç, “Yılın ikinci yarısında yapılacak güzelleştirmede yeniden kamunun vereceği birtakım katkılar ile özel dalın bir ölçü kaynak aktarması bir ortaya gelerek fiyatların enflasyon karşısındaki kayıplarının telafi edilmesi noktasında bir arada adım atılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

BELEDİYELERE KONUT YERİ ÇAĞRISI

Avdagiç, Cityscape Katar Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı’nda (Cityscape Qatar 2022) gazetecilere yaptığı açıklamada, konut satışlarında birinci ve ikinci el satışların farklı başka açıklanması gerektiğini söyledi. Kiraların düşmesi için 5 teklif sunduklarını hatırlatan Avdagiç, birinci tekliflerinin, ‘yerel idarelerin çok süratli bir biçimde konut yapmaya uygun arsa üretmeleri’ olduğunu söyledi. Konutta arsa maliyetinin yüzde 80’e kadar çıkabildiğini, makul fiyatlı ek konut yeri üretilmesi ve bununla ilgili acil imar planları yapılması gerektiğini anlatan Avdagiç “Ticari olarak kullanılan alanların süratli bir halde konuta çevrilmesiyle ilgili birkaç yıl evvel İstanbul ölçeğinde plan notu çıkmıştı ve İBB Meclisi’nde kabul edilmişti. Bunun uygulamasında ilçe belediyelerinde yaşanan kahırlar var. Bunun çok süratli bir halde uygulanmasının önünün açılması ve kolaylaştırılması kıymetli. Tabi bunları yaparken, bu ticari yerler konuta çevrilirken buna bağlı olarak oluşacak okul, cami, alışveriş yerleri üzere donatı alanlarının mahallî idareler tarafından süratli bir formda çözülmesi lazım. Hasebiyle burada arzı artırmadan kira sorununu çok konuşuruz” dedi.

İSTANBUL’DA 675 BİN İŞYERİ DÖNÜŞTÜRÜLMELİ

Avdagiç, İstanbul’da daima konut dönüşümünün konuşulduğunu, sarsıntı olduğunda yalnızca konutlarda olunacağının düşünüldüğünü belirterek, sanayi siteleri ve ticari çarşıların ihmal edildiği tenkidinde bulundu. İstanbul’da yaklaşık 900 bin işletme bulunduğunu belirten Avdagiç, şu değerlendirmelerde bulundu: “900 bin işletmenin, iş yerlerinin en az 4’te üçünün, yani 675 bininin yenilenmesi lazım. Maalesef konut dönüşümüyle ilgili teşviklerin birden fazla iş yeri dönüşümlerinde yok. Bu iş yerlerinin dönüşümü için teşviklerin yerinde olacağını düşünüyoruz.” (EKONOMİ SERVİSİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.