Kişisel krediler nisanda yüzde 26 artışla 1,1 trilyon TL’yi aştı: ’21 Aralıktan bu yana krediye yönelen yurttaş artıyor’

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), geçtiğimiz haftalarda Finansal İstikrarın Güçlendirilmesine Yönelik Önlemler başlığıyla ferdî kredilerdeki büyümeyi sonlandırmaya yönelik düzenlemeler açıkladı.

Bu kapsamda tüketici kredilerine ait genel vade sonu, kredi tutarı 50-100 bin TL aralığında olan krediler için 24 ay, 100 bin TL üzeri krediler için 12 ay olarak belirlendi. Kredi ve sigortalar için online karşılaştırma platformu Hesapkurdu.com, BDDK düzenlemesini ve Türkiye Bankalar Birliği tarafından paylaşılan yeni bilgileri kıymetlendirdi. 

Düzenlemeyle 50 bin TL üzeri tüketici kredilerinde kullanılabilecek en uzun vadenin düşürülmesinin aylık kredi taksit fiyatlarına tesir ettiğine dikkat çeken Hesapkurdu.com Bankacılık ve İş Geliştirme Müdürü Orhun Çağlar Atilla, “Düzenleme öncesinde tüketici kredilerinde genel vade hududu 50 bin TL altındaki meblağlar için 36 ay, 50 bin TL üzerindeki fiyatlar için ise 24 ay olarak uygulanıyordu. Örneğin düzenleme öncesi 36 ay vadeyle 60 bin TL gereksinim kredisi kullanan bir kişi yeni faiz oranlarıyla aylık ortalama 2.570 TL ödeyecekken, düzenleme sonrası azamî 24 ay vadede kullanılabilen 60 bin TL için ödenecek ortalama aylık taksit fiyatı 3.340 TL olacak” dedi.   

2022’DE KREDİ KULLANIMLARI YÜKSELİŞTE

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin Nisan 2022 aylık bülteninde paylaşılan bilgileri kıymetlendiren Orhun Çağlar Atilla, “Raporda, Nisan 2022 prestijiyle bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan ferdi kredilerin ölçüsünün yüzde 26 artışla 1,1 milyar TL’yi aştığı görülüyor. Ferdi kredilerin yüzde 44’ünü ise gereksinim kredileri oluşturuyor. Ferdi kredi kullanıcısı sayısı 1 yılda 1,6 milyon artışla 36,1 milyon kişi olarak tespit edilirken, değişim grafiği incelendiğinde Aralık 2021’den bu yana bu sayıda yükseliş trendi görülüyor. Sadece 2022’nin birinci 4 ayında 425 bin kişinin birinci kere tüketici kredisi kullandığı bilgisine de ulaşılıyor. Hesapkurdu.com bilgilerinde 2021 ile 2022’nin birinci 6 ay muhtaçlık kredisi müracaatlarını kıyasladığımızda yüzde 12’lik bir artış görüyoruz” tabirlerini kullandı.  

“KONUT VE TİCARİ KREDİLERDE DE DÜZENLEME KAPIDA” 

BDDK tarafından yapılan duyuruda konut ve ticari kredilerde yapılacak düzenlemelerle ilgili çalışmaların sürdüğünün belirtildiğini hatırlatan Hesapkurdu.com Bankacılık İş Geliştirme Müdürü Orhun Çağlar Atilla, değerlendirmelerini şu tabirlerle sonlandırdı: 

 “Duyuruda konut kredilerinde kredi bedel oranının fiyat bazlı farklılaştırılması, ticari kredilerin yatırım ve ihracat üzere üretken alanlara yönlendirilmesi üzere bahislerde da düzenleme yapılacağına dair ipuçlarına yer veriliyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.