Korkut Boratav: Türkiye’yi dış borç batırır

İktisatçı Prof. Dr. Korkut Boratav, Türkiye’nin yükselen dış borçları ve iç piyasada da dövizle borçlanmanın başlamasına karşı ikazda bulundu. Boratav, “Olası bir batma senaryosu, dış borçlarla ilgilidir” dedi.

Cumhuriyet gazetesinden Mustafa Çakır’a konuşan Boratav, iç borçlardan hiçbir iktisadın batmayacağına işaret ederek şu noktalara dikkat çekti: “Buradaki kritik sıkıntı dış borçlardır. Dış borçlardan batılır. Zati iflas lafı da oradan çıkıyor. Muhtemel bir batma senaryosu, dış borçlarla ilgilidir. Onun da ölçütleri var. İç borç en makûs para basarak ödenir. Merkez Bankası’nın para basma sonu yoktur. Sonuçlarını da göze alırsın, ödersin. Nasıl ödersin, enflasyon borçların pahasını düşürür. Kâğıtların pahasını düşürür, rahatlarsın. Vergilersin, servet vergisi alırsın gerekirse, sorun değildir. TL üzerinden borçların çevrilmesi bir sorun değil. Dış borçlardır kritik olan. Bu borçlar asıl batma kaynağı.”

Türkiye’nin dış borçlarının en değerli ögesinin da kısa vadeli borçlar olduğuna işaret eden Boratav, bu sayının arttığını ve gözetilmesi gerektiğini söyledi.

‘DÖVİZ KAYNAKLARINA FİİLEN EL KOYMA MANASINA GELİR’

Boratav, “kötü bir unsur” olarak nitelendirdiği iç piyasada da dövizle borçlanmanın başladığına dikkat çekerek şöyle devam etti: “Bu yeni bir uygulama. Dövizli tahvil ihracı Türkiye iktisadının yerli tasarruf sahiplerindeki döviz kaynaklarına fiilen el koyma manasına gelir. Yarın öbür gün bunlar da kâğıttır denilip iç borç muamelesi yapılabilir.”

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı son bilgilere nazaran, Hazine’nin iç ve dış borç (anapara) toplamı 3.1 trilyon liraya yükselmiş durumda. Borcun vadesine kadar ödenecek olan faiz yükü ise bir ayda 304 milyar lira daha artarak 2.7 trilyon liraya yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.