Kremlin: Pelosi’nin mümkün Tayvan ziyareti kışkırtıcı niteliktedir

Peskov, başşehir Moskova’da, gündemdeki mevzulara ait gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret edip etmeyeceğinin şimdi netlik kazanmadığına işaret eden Peskov, “Bu tıpla ve mümkün bir Tayvan ziyaretiyle temaslı her şey büsbütün kışkırtıcı niteliktedir. Durumu kışkırtırken, gerginliğin artmasına yol açıyor.” sözlerini kullandı.

Peskov, Rusya’nın gelişmeler hakkında Çin’le tümüyle bir dayanışma içerisinde olduğunu vurgulayarak, “Elbette, bir kere daha Çin ile tam bir dayanışma içerisindeyiz. Bu husustaki çok hassas hallerini anlıyoruz ve haklılar.” dedi.

ABD’nin bu hassasiyete hürmet göstermek yerine çatışmacı bir tavır sergilediğini belirten Peskov, “Bu güzele işaret değil. Burada yalnızca hüznümüzü tabir edebiliriz.” halinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Soçi ziyareti

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ortasında 5 Ağustos’ta Soçi’de gerçekleşecek görüşmeyi de pahalandıran Peskov, iki başkanın Rusya ve Türkiye ortasındaki ikili iş birliğini ele alacaklarını söyledi.

İki önderin, iktisattan bölgesel sıkıntılara çok sayıda mevzuyu istişare edeceğini aktaran Peskov, “Görüşme ayrıyeten Suriye ve Ukrayna mevzuları, tahıl sevkiyatı için kurulan sistemin aktifliği konusunda karşılıklı şimdiki bilgilerin paylaşılması ve milletlerarası bağlantılar konusunda fikir alışverişi yapmak için de güzel bir fırsat.” diye konuştu.

Peskov, görüşme gündeminin epey ağır olacağını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.