Macaristan ‘Tümüne talibiz’ diyerek duyurdu: Türk savunma sanayii eserlerini almaya karar verdik

Resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gelen ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’la görüşmesinde, ikili sanayi ve teknoloji iş birliğini geliştirmeyi ele aldıklarını söyleyen Palkovics, “İlişkilerimiz zati güzel, daima yeni iş birlikleri imkanlarına bakıyoruz. İnşaat endüstrinde değerli iş birliklerimiz var, bugünün en değerli konusu olan savunma sanayi iş birliğimiz var” tabirini kullandı.

Palkovics, Macaristan-Türkiye ortasındaki savunma sanayi alanındaki iş birliklerine işaret ederek, “Macar ordusu, Türk savunma sanayi eserleri alma kararı aldı. Zırhlı işçi taşıyıcı alanında önde gelen bir firmadan eser almaya karar verdik. Macaristan’da üretme muahedesi da yaptık” diye konuştu.

Ortak üretimin birinci evresinde montajın yapılacağını, ikinci basamakta da üretim yapılacağını aktaran Palkovics, “Savunma sanayi alanında öbür iş birliklerini konuştuk. Alışılmış ki bunlardan biri de Türk İHA’ları. Türkiye’nin ürettiği bu araçlar, savaş alanında yeni bir yol olduğunu gösterdi. Bundan ötürü İHA alanında iş birliklerini de değerlendirdik” tabirlerini kullandı.

Palkovics, ülkesinde insansız araçlar için bir test merkezi bulunduğunu da anlatarak, Türk firmalarının iş birlikleri için buraları da kullanabileceğine işaret etti.

Baykar firmasının ürettiği Bayraktar İHA’larıyla ilgili Macaristan Savunma Bakanlığının alanına giren bu bahiste Bakanlığın satın almak için gerekli değerlendirmeleri yaptığını vurgulayan Palkovics, “Diğerlerine nazaran daha ucuz lakin daha tesirli bir teknoloji” dedi.

“Gaz merkezli güç sistemini değiştirmemiz lazım”

Macaristan’la ortak araştırma ve üretim fırsatlarına dikkati çeken Palkovics, Türkiye ile Macaristan ortasında ortak araştırma ve geliştirme projeleri, ortak üretimler ve ortak bilimsel araştırmalar yapılmasına yönelik “Bu karşılıklı bir kazan-kazan durumu olur” görüşünü lisana getirdi.

Palkovics, yalnızca bir eseri almak değil o eserin Macaristan’da üretimini de önemsediklerinin altını çizerek, “Özellikle Rusya-Ukrayna savaşının akabinde Avrupa’nın bilhassa de Almanya’nın savunma sanayi kapasitesinin düşük olduğu görüldü. Durum değişiyor. Bu alanda kapasite artırımı kıymetli bir rol oynuyor” diye konuştu.

Türk firmalarının Macaristan’ın güç dönüşümüne katkı sağlamasının da Türkiye ziyaretinde ele alınan hususlardan olduğunu aktaran Palkovics, “Şu anda Avrupa’nın güç sistemi, gaz merkezli bir sistem. Elektriğin fiyatı, gaz ve gaz temelli sistemlerin kesimlerine nazaran belirleniyor. Bunda değişiklik yapmamız lazım” sözlerini kullandı.

Palkovics, 2022-2050 devrini kapsayan Güç Dönüşüm Planı’nı hayata geçirdiklerini belirterek, mümkün olduğunca yenilenebilir güç kaynakları ile öteki güç kaynaklarına geçmeyi planladıklarını anlattı.

Macaristan’ın gelecek sene sonunda güneş gücünden ürettiği enerjiyi 3 gigavattan 8 gigavata çıkaracağını anlatan Palkovics, güneş gücüyle ilgili ekipmanların Macaristan’da üretilmesiyle bu sayının 20 ila 24 gigavata çıkacağını söyledi.

Biyogaz, biyometan ve biyokütle üzere kaynaklara yöneleceklerini de kaydeden Palkovics, jeotermal ve rüzgar gücüne yönelik yatırımlarla tüm başka güç kaynaklarına gelecek 10 yılda 16 milyar avroluk yatırım yapılacağını tabir etti.

“Rusya-Ukrayna savaşıyla Orta Asya nakliyecilikte daha da değer kazandı”

Palkovics, demir yolu nakliyatına yönelik Türkiye-Sırbistan-Bulgaristan-Macaristan ortasında bir muahede imzalandığını hatırlattı. Bu mutabakatla Çin-Avrupa ortası demir yolu ticaretinden daha fazla hisse almanın hedeflendiğini vurgulayan Palkovics, “Ukrayna-Rusya ortasındaki çatışmalardan dolayı Çin-Avrupa demir yolu Türkiye’den geçebilir. İstanbul Boğazı’nın altından geçen bir tren, Bulgaristan ve Sırbistan üzerinden Macaristan’a gelerek Avrupa’nın kalbine ulaşabilir.” diye konuştu.

Hidrojenin de kıymetli bir güç kaynağı olduğuna işaret eden Palkovics, bu kaynağın da Avrupa’da tartışılması gerektiğini vurguladı.

Palkovics, Türk Devletleri Teşkilatı üyelerinin de Avrupa’daki güç krizinin tahlilinde rol oynayabileceğini belirterek, “Çin’den çıkan kargo trenleri, şu an Rusya-Ukrayna güzergahını kullanamadığı için Orta Asya devletleri daha da ehemmiyet kazandı. Bu rota, büsbütün Türk devletlerinden geçiyor ve Avrupa ülkelerine ulaşıyor. Bu rotada güç nakliyeciliği da yapılmalı” dedi.

Avrupa kargo trafiğinin yüzde 20’sinin demir yolunda gerçekleştiği bilgisini paylaşan Palkovics, bunun yüzde 50’lere çıkarılma amacı bulunduğunu kaydetti. Bu amaç için ülkelerin içindeki ve komşularıyla olan temaslardaki demir yollarını güçlendirmesi gerektiğini vurgulayan Palkovics, Türkiye, Bulgaristan, Sırbistan ve Macaristan’ın bu noktada üzerine düşeni yaptığını lisana getirdi.

Palkovics, demir yollarının kapasitesi ve kullanımını artırmak maksadıyla Orient Express’in tekrar kullanıma açılmasının kıymetli bir adım olacağını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.