Memleketler arası Güç Ajansı: Avrupa şiddetli kış öncesi doğalgaz talebini azaltmalı

Uluslararası Güç Ajansı Lideri Fatih Birol, Avrupa’nın önümüzdeki üç ay içinde doğalgaz kullanımını büyük ölçüde sonlandırması gerektiğini söyledi.

Uluslararası Güç Ajansı (IEA) Lideri Fatih Birol, kışın uzun ve sert geçmesi senaryosuna hazırlık hedefiyle Avrupa’nın önümüzdeki birkaç ay içinde doğalgaz tüketimini büyük ölçüde azaltması gerektiğini söyledi.

Bloomberg’in haberine nazaran IEA, Avrupa’nın kışın yaşanması beklenen büyük bir doğalgaz krizini önlemek için atması gereken adımları listeledi.

Birol’a nazaran Avrupa Birliği (AB), ana tedarikçi Rusya’dan uzaklaşarak bir ölçü ilerleme kaydetmiş olsa da, arzın bütünüyle kesilmesi ihtimali de dahil Rusya’dan yapılacak sevkiyatlar belirsizliğini koruyor.

KRİZ, SICAK HAVA DALGASIYLA ARTIYOR

Birol’un açıklamaları Avrupa’nın onlarca yıldır yaşadığı en makûs güç krizinin şiddetli sıcak hava dalgalarıyla arttığı sırada geldi. Yüksek sıcaklıklar nedeniyle konutları ve işyerlerini serin tutmak için doğalgazla üretilen elektriğe talep artıyor.

Bununla birlikte sıcak havalar rüzgar gücünü azaltırken, yükselen su sıcaklıkları nükleer santral üretimini sekteye uğrattı. Ayrıyeten düşen ırmak düzeyleri ve düşük kömür tedariki de elektrik kaynaklarını yetersiz hale getirmeye başladı.

Bununla birlikte alternatif doğalgaz tedarikçilerine güvenmenin de kâfi olmayacağı aktarıldı.

Birol, Norveç ve Azerbaycan ellerinden geleni yapsa bile Kuzey Afrika’dan yapılan teslimatların geçen yılın düzeylerine yakın olduğunu ve sıvılaştırılmış doğalgaz ithalatının şimdiden rekor düzeylere geldiğini söyledi.

12 MİLYAR METREKÜP TASARRUF GEREKİYOR

IEA’ya nazaran önümüzdeki üç ay içinde fazladan 12 milyar metreküp yahut yaklaşık 130 LNG tankeri seviyesinde tasarruf yapılması gerekiyor.

Birol, “Avrupa gaz deposunu kıştan evvel kâfi düzeylere getirmeye yönelik birinci adım, Avrupa’nın mevcut gaz tüketimini azaltmak ve tasarruf edilen gazı depoya koymak” dedi.

IEA Lideri, “Avrupa’yı şiddetli bir kışa hazırlamak için önemli ek kısıtlamalara muhtaçlık var” tabirlerini kullandı.

Birol, Avrupa’nın depolama alanlarını yüzde 90’a kadar doldurmayı başarsa bile, Rusya’nın sevkiyatı bütünüyle kesmesi durumunda yeniden de önemli arz kahrı riski olduğunu belirtti.

IEA Lideri’ne nazaran depolama eşiği garanti altına alınmadan Rus akışları durursa risk daha da yükselecek.

AVRUPA’NIN ALMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Bu doğrultuda IEA’nın alınmasını önerdiği tedbirler şu formda:

– Nükleer üretimin yanı sıra süreksiz olarak kömür ve petrol kullanımını artırarak güç kesiminde doğalgaz kullanımını azaltmak,

– Termik santrallerin ulusal seviyede ve Avrupa seviyesinde işletilmesi konusunda sıkı işbirliği üzere doğalgaz ve elektrik operatörleri ortasında ortak gayretler geliştirmek,

– Soğutma standartlarını ve denetimlerini belirleyerek mesken elektriği talebini azaltmak. Hükümet ve kamu binaları bu mevzuda başı çekmeli, kampanyalar tüketiciler ortasındaki davranış değişikliklerini teşvik etmeli,

– AB genelinde acil durum planlamasına ait birleşik hareket.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.