Meteoroloji’den sağanak yağış uyarısı: Bu vilayetlerde yaşayanlar dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran: Batı ve Orta Karadeniz kıyıları,Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Tokat, Muş ve Hatay etrafları, Adana ve Osmaniye’nin güney bölümlerinin lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların, Trabzon’un doğu ilçeleri, Rize etrafları ve Artvin’in kıyı bölümlerinde mahallî kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığının iç ve doğu kesitlerde 2-6 derece azalacağı, öbür yerlerde kıymetli bir değişiklik olmayacağı bekleniyor. Rüzgarın çoklukla kuzeyli, Akdeniz kıyıları, güneydoğu ve doğu kısımlarında güney ve güneybatı istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güneybatıdan kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği iddia ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yapılan son değerlendirmelere nazaran; sağanak ve gök gürültülü sağanak formunda görülecek yağışların, Rize vilayet geneli ile Trabzon’un doğu, Artvin’in kıyı kesitlerinde kuvvetli(30-60 kg/m2) olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI

Rüzgârın, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güneybatıdan kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği varsayım edildiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

İLLERE NAZARAN HAVA DURUMU

İSTANBUL °C, 26°C

Parçalı ve az bulutlu

ANKARA °C, 24°C

Parçalı ve az bulutlu

İZMİR °C, 30°C

Az bulutlu ve açık

ANTALYA °C, 31°C

Parçalı ve az bulutlu

KASTAMONU °C, 23°C

Parçalı ve çok bulutlu, kıyı kısımları sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

TRABZON °C, 23°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların, doğu ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

ERZURUM °C, 21°C

Parçalı bulutlu, lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.