Microsoft, 27 yıl sonra Internet Explorer’ı resmen kapatıyor

Microsoft tarafından geliştirilen bir internet tarayıcısı olan Internet Explorer, birinci olarak 16 Ağustos 1995 yılında kullanıcıların hizmetine sunulmuştu.

Windows’a yerleşik halde gelmesinden ötürü tarayıcı pazarının büyük bir kısmını bir vakitler elinde bulunduran Internet Explorer, daha sonra Chrome, Firefox ve Opera üzere tarayıcıların tanınan hale gelmesiyle rekabette kan kaybetti.

Internet Explorer kapatılıyor

12 Ocak 2016’dan bu yana sadece Internet Explorer 11 sürümüne takviye veren Microsoft,15 Haziran’dan itibaren tüm sürümler için takviyesini kesecek.

Böylelikle milyonlarca insanın Chrome, Firefox yahut Opera’yı indirmek için kullandığı Internet Explorer, tarihin tozlu raflarındaki yerini alacak.

Desteğin sonlanmasına çok az bir vakit kala şirket, hala tarayıcıyı kullananları uyardı. Microsoft, Internet Explorer’ın bu yıl resmen emekli olacağı konusunda işletmeleri tekraren uyarmış olsa da şimdi tüm şirketler öteki bir tarayıcıya geçiş planı yapmadı.

Şirketten daha evvel yapılan açıklamada, şu tabirlere yer verilmişti:

“Daha evvel duyurulduğu üzere, Windows’ta Internet Explorer’ın geleceği Microsoft Edge’de. Internet Explorer modu (IE modu), Microsoft Edge içinde eski tarayıcı dayanağı sağlıyor. Bu nedenle, Internet Explorer 11 (IE11) masaüstü uygulaması, Windows 10’un muhakkak sürümleri için 15 Haziran 2022’de kullanımdan kaldırılacak.

Bu, IE11 masaüstü uygulamasının artık desteklenmeyeceği ve daha sonra bir kullanıcı buna erişmeye çalışırsa Microsoft Edge’e yönlendirileceği manasına geliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.