Mutfakta her gün kullandığınız bu eserlere dikkat: Kanser riskini dört katına çıkarabilir

ABD’de yapılan yeni bir araştırma, günlük hayatta kullandığımız mutfak gereçlerinden, hazır besin paketlerine birçok yerde bulunan kimyasalların, kansere yakalanma riskini 4,5 kat artırdığını ortaya çıkardı. Uzmanlar uyarıyor…

ABD’de yer alan Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde (USC) yapılan yeni bir araştırma, kimi mutfak gereçlerinde ve besin eserlerinin ambalajlarında yaygın olarak kullanılan sentetik kimyasalların, bireylerin kansere yakalanma riskini dört kat artırdığını ortaya çıkardı.

Uzmanlar, bu kimyasalların, bilhassa hazır yiyeceklerin ambalajında ve ‘yanmaz, yapışmaz’ olarak satılan tencere, tava üzere mutfak gereçlerinde bulunduğunu açıkladı.

Buna nazaran, günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız bu kimyasalların, bireylerde hepatoselüler karsinom geliştirme riskini artırabileceği ortaya çıktı. ‘Hepatoselüler karsinom’ karaciğer kanserinin en yaygın biçimlerinden biri olarak biliniyor.

MUTFAK GEREÇLERİNDEN, ŞAMPUANLARA…

Uzmanlar, araştırmalarda, günlük hayatında bu tip kimyasallara maruz kalan bireylerin kansere yakalanma olasılıklarının 4,5 kat daha fazla olduğunu belirledi.

ABD’deki Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri, bu kimyasalların her yerde olduğu konusunda ihtarlarda bulundu. Uzmanlar, yapışmaz tencere ve tavalardan, paklık eserlerine, su geçirmez giysilerden, şampuanlara kadar bu kimyasalların günlük hayatta her yerde olduğu vurgusunu yaptı.

Bu araştırma, son yıllarda kimyasallar üzerine yapılan en kapsamlı araştırmalardan biri olarak kabul ediliyor. Uzmanlar, birçok insanın bunlara o kadar maruz kaldığından ve gelecekte değerli sıhhat problemleriyle karşı karşıya kalacaklarından korktuklarını da açıkladı.

KANLARINDA KİMYASAL TİPLERİNE RASTLANDI

USC’de doktora sonrası araştırmacı olan Dr Jesse Goodrich yaptığı açıklamada, “Karaciğer kanseri, karaciğer hastalığındaki en önemli son noktalardan biridir ve bu, insanlarda kimyasalların, hastalıkla bağlantılı olduğunu gösteren birinci çalışmadır.” dedi.

USC grubu, 200 binden fazla şahıstan oluşan bir havuzdan, karaciğer kanseri geliştiren ve sağlıklı olan 50’şer kişiyi seçti. Araştırmacılar, kanser hastalarından alınan kan örneklerini teşhisten evvel tahlil ettiler ve bunu, hastalığı hiç geliştirmemiş olan denetim kümesiyle karşılaştırdılar.

Sonunda kansere yakalanan birçok kişinin kanında birden fazla kimyasal çeşidi olduğunu buldular.

KANSERE YAKALANMA ORANI 4,5 KAT DAHA FAZLA

Daha yüksek düzeylerdeki kimyasalların, bir kişinin kansere yakalanma riskini de artırdığı belirlendi. Değerlendirmeleri, kimyasallara en çok maruz kalan ve kanında en yüksek oranda kimyasal bulunan şahısların kansere yakalanma mümkünlüğünün 4,5 kat daha fazla olduğunu buldu.

Uzmanlar, kimyasalların, bedenin tükettiği birçok ziyanlı şey üzere sonunda karaciğere indiğini ve burada hasara neden olduğunu vurguladı.

USC grubu, bu kimyasalların, karaciğerdeki glikoz metabolizmasını, safra asidi metabolizmasını ve amino asitleri değiştirdiğini de buldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.