Ömer Fethi Gürer: ‘Bitkisel zararlılarla uğraş artırılmalı ve şuurlu tarıma yönelik çalışmalar da genişletilmelidir’

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, evvel Trakya Bölgesi’nde akabinde da Anadolu vilayetlerindeki ayçiçeği tarlalarında görülmeye başlayan tırtıl istilasının neden olabileceği aksiliklere karşı yetkilileri uyardı.

Gürer, bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“BİTKİSEL ÜRETİM İÇİN SORUN OLUŞTURUYOR”

“Çiftçi girdi maliyetleri ile üretimde zorlanırken iklim değişiklikleri de çiftçinin randıman kaybını değerli biçimde etkiliyor. Son günlerde Trakya’da görülen, bilhassa ayçiçeğine ziyan veren tırtıl istilası önümüzdeki süreçte olabileceklerin habercisi. 619 ziyanlı, bitkisel üretim için sorun oluşturuyor. Bu zararlılar devir dönem bulundukları bölgede büyük eser kayıplarına neden oluyor. Süne zararlısı daha evvel kamu eliyle uğraş edilirken çiftçilere bırakılmasının ileride yaratacağı ıstıraplar da olabilir.

“FARKLI PROBLEMLERİN SÜRATLE YAYILMASINA NEDEN OLUYOR”

Güneydoğu’da çekirge istilası, Çukurova’da, Akdeniz’de Akdeniz sineğinin bahçe eserlerine verdiği başta narenciye olmak üzere ziyan, domates güvesinin Antalya bölgesindeki üreticinin başına bela olması gelecekte bitkisel üretimdeki meşakkatlerin kıymetli habercisi. İklim değişiklikleri nedeniyle kimi zararlıların popülasyonunda artış yaşanırken bunlara karşı kâfi çaba ilaçlarının olmaması da farklı meselelerin süratle yayılmasına neden oluyor. Ayrıyeten tarım zehirlerinin kullanılırken dikkat edilmemesi durumunda tabiata verdiği ziyanlar da dikkate alındığında tarımın çok taraflı problemlerinin tahlili için bilginin ve bilimselliğin ehemmiyeti bir kere daha ortaya çıkıyor.

“619’U SAPTANMIŞ BİTKİSEL ZARARLILARLA GAYRET ARTIRILMALI”

Gıda teminatını sağlayan besinin üretim etabında başlayan gerçek ve sistemli üretimi bu bağlamda Trakya’daki tırtıl salgını üreticilere daha çok dayanağın verilmesi gerektiği ve sorunun tahlilinin de Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sıkı denetim ve takibinde olduğunu bir kere daha gösterdi. Çiftçimiz ürettiğinden kazanamıyor, ayrıyeten oluşan bitkisel kayıpları nedeniyle de ıstırapları katlıyor. Mutlak suretle 619’u saptanmış bitkisel zararlılarla uğraşlar artırılmalı ve bu hususta şuurlu tarıma yönelik çalışmalar da daha kapsamlı olarak genişletilmelidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.