Prof. Dr. Turan maske için tarih verdi: Bu yaz…

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Şurası Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, “Zannediyorum ki bu yaz maskeden daha net bir halde kurtulacağız. Bakan Bey’in de tabir ettiği üzere; bugün ve yarınki olay sayısı da binin altında olursa maskeyi her yerde çıkarıyoruz” dedi.

Sıhhat Bakanlığı’nın dün açıkladığı ‘Günlük Covid-19 Tablosu’ datalarına nazaran; 905 hadise tespit edildi ve 5 kişi hayatını yitirdi. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ise dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Uzun müddettir beklediğimiz gün geldi.

Olay sayısı binin altına düştü. Vefat sayımız ise 5’inci hadise sayısı üç gün üst üste binin altında gerçekleştiğinde, maske kullanımı toplu taşımada da mecburî değil hür olacak. Daha düşük sayıların haberini vermek dileğiyle” sözlerini kullandı.

Koronavirüs Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, “Vaka sayısının binin altına inmesi toplumda yaygınlığının kıymetli bir ölçüde azaldığını gösterir. Sahiden hadise sayısı çok azaldı. Zannediyorum ki bu yaz maskeden daha net bir halde kurtulacağız üzere duruyor.

Bakan Bey’in de söz ettiği üzere; bugün ve yarınki hadise sayısı da binin altında olursa maskeyi her yerde çıkarıyoruz. Esasen son bilim şurası toplantısında da bu kararı almıştık. Hadise sayıları binin altında düşene kadar maskenin bilhassa kapalı yerlerde, toplu taşıma araçları üzere alanlarda takılmasını önermiştik.

Bu, aslında büsbütün ferdî bir tercih sorunu. Hiçbir şey mecburî değil. İsteyen takabilir. Yalnızca yaşlı hastalarımız ve hastalık semptomu gösteren gençlerimizin dikkat etmelerini öneriyorum” tabirlerini kullandı. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.