Rolls Royce’un başına geçen Tufan Erginbilgiç kimdir?

Tufan Erginbilgiç, 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği kısmından mezun oldu. Daha sonra sırasıyla 1986’da Boğaziçi Üniversitesi’ndeki MBA programını ve 1989’da da Ohio State Üniversitesi’ndeki İktisat üzerine yüksek lisans eğitimini tamamladı. 

BP Avrupa Perakende Operasyonları Başkanlığı misyonundan sonra kârını dört katına çıkararak kesim liderliğine taşıdığı Madeni Yağlar Kısmı Dünya Başkanlığı dahil olmak üzere BP’nin farklı iş kollarında yöneticilik durumlarında bulundu. . 2009 yılında Küresel Operasyondan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı  olarak atanan Erginbilgiç, 2014-2020 yılları ortasında küresel yakıtlar, madeni yağlar ve petrokimyasallar alanlarını içeren BP Downstream işinin Genel Müdürü (CEO) olarak vazife yaptı. 

2011-2018 yılları ortasında icracı olmayan üye olarak GKN plc İdare Şurası üyesi olarak vazife yapmıştı. 2020 yılında Küresel Infrastructure Partners’a (GIP) ortak olarak katılan Tufan Erginbilgiç, güç dalı ve küresel operasyonlara odaklı çalışmalarını Londra merkezli olarak sürdürmekte.

Tufan Erginbilgiç, FTSE 100 üyesi olan DCC plc ve New York Borsa’sında kote CNH Industrial şirketlerinde İdare Konseyi üyesi olarak vazife yapmakta. Tufan Erginbilgiç Mayıs 2017’den itibaren Surrey Üniversitesi Stratejik Müracaat Şurasında bulunmakta. Tufan Erginbilgiç, 31 Mart 2021 tarihinden itibaren Tüpraş, İdare Şurası Bağımsız Üyesi olarak misyon yapmakta.

Aslen Kilisli olan Tufan Erginbilgiç, Hıncal Uluç’un dayısının oğludur.

ROLLS-ROYCE’UN CEO’SU OLDU

Rolls Royce’ta CEO’luk koltuğuna Türk yönetici oturacak. Şirketten yapılan açıklamada Tufan Erginbilgiç’in 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle yeni misyonuna başlayacağı bildirildi.

İngiliz mühendislik devi Rolls-Royce, Tufan Erginbilgiç’in Rolls-Royce Holdings Plc’nin CEO’su olarak atandığını duyurdu.

Erginbilgiç, 24 Şubat 2022’de bu yılın sonunda istifa edeceğini açıklayan Warren East’in yerini alarak 1 Ocak 2023’te yeni misyonuna başlayacak.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.