Rusya’yla gerginlik: NATO uçakları havalandı

Norveç-Finlandiya hududunda dün iki Rus savaş uçağı görülmesi tansiyonu yükseltti, NATO’ya bağlı F-35 uçakları havalandı.

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik başvurusu Rusya ile bölge ülkeleri ortasında tansiyonu artırırken dün Norveç-Finlandiya hududunda iki Rus savaş uçağı görülmesi tansiyona yol açtı.

Basına bugün yansıyan haberlere nazaran, Norveç Hava Kuvvetleri tarafından fark edilen Rus uçaklarını önlemek için NATO’ya bağlı F-35 uçakları havalandı. NATO üyesi olan Norveç, Rus uçaklarının Norveç Denizi’ne yöneldikten sonra geri döndüğünü duyurdu.

Norveç Hava Kuvvetleri’nden Stine Barclay Gaasland, savaş uçaklarının huduttaki mümkün bir ihlale karşı daima tetikte olduğunu belirtti. Gaaslandi bölgede bu çeşit durumların daha evvel de yaşandığını söz etti.

Ukrayna işgali sonrasında İsveç ve Finlandiya’nın güvenlik korkuları nedeniyle NATO’ya üyelik müracaatında bulunması, Rusya’da yansılara yol açıyor. Rusya, daha evvel Baltık bölgesinde NATO’nun artan varlığını kendisi için bir tehdit olarak gördüğünü bildirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.