Şampiyon pehlivandan belediyeye ‘kayıp kemer’ davası

Armağan Kabaklı

ADANA – Adana’nın MHP’li Karaisalı İlçe Belediyesi klasik Karakucak Güreşleri’ni 3 sefer üst üste kazanan pehlivan İbrahim Bölükbaşı’na 910 gram 24 ayar altından oluşan kemerini vermedi. Kemer sırra kadem basarken şampiyon pehlivan belediyeden dava yoluyla kemerini almaya çalışıyor.

Karaisalı Belediyesi tarafından düzenlenen klâsik Kızıldağ Karakucak Güreşleri’nde altın kemer skandalı patlak verdi. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 yılında ihale yoluyla satın aldığı 910 gram 24 ayar altın devrin Spor Hizmetleri Şube Müdürü Kadir Gül, Daire Lideri Halil Hızlısoy ve Karaisalı Belediye Lideri Sadettin Aslan’ın imzalarıyla şampiyon pehlivana verilmek üzere Karaisalı Belediyesi’ne teslim edildi. Akabinde düzenlenen 2018 yılındaki karşılaşmayı pehlivanlardan İbrahim Bölükbaşı kazandı. Bölükbaşı, 2019 yılında düzenlenen Kızıldağ Karakucak Güreşleri karşılaşmalarından da şampiyon olarak ayrılırken, 2020 yılında korona virüsü salgını nedeniyle karşılaşmalar yapılamadı. Kurallara nazaran altın kemer, şampiyona bir yıl boyunca taşınmak üzere veriliyor. Üç yıl üst üste kazanması durumunda ise şampiyon pehlivan kemerin daimi sahibi oluyor.

2018 yılında ihale ile alınan altın kemer kayıp.

ŞAMPİYON OLDU LAKİN ALTIN KEMER VERİLMEDİ

Salgın nedeniyle orta verilen Karakucak Güreşleri 2021 yılında tekrar düzenlendi. Son iki yılda da karşılaşmaları İbrahim Bölükbaşı kazanarak şampiyon oldu lakin MHP’li Karaisalı Belediyesi 3 defa üst üste şampiyon olan Bölükbaşı’na 910 gram altından oluşan kemerini teslim etmedi. Karaisalı Belediyesi İbrahim Bölükbaşı’nın taleplerini karşılıksız bırakınca olay Türkiye Güreş Federasyonu’na taşındı. Federasyon, Genel Sekreter Tahir Yılmaz imzalı bir yazıyla altın kemerin pehlivan İbrahim Bölükbaşı’na teslim edilmesi tarafında görüş bildirdi. Ayrıyeten MHP’li belediyeye gönderilen resmi yazıda mevzunun yargıya taşınması halinde de görüşlerinin bu istikamette olacağının altı çizildi.

‘MADDİ PAHASI 1 MİLYON LİRAYI GEÇTİ”

Dönemin Adana Büyükşehir Belediyesi idaresince ihale ile satın alınarak MHP’li Karaisalı Belediyesi’ne teslim edilen altın kemeri tüm eforlarına karşın teslim edilmeyen İbrahim Bölükbaşı mevzuyu yargıya taşıdı. Görülen üç duruşmada karar çıkmazken, 1 Eylül’de tekrar görülecek duruşmada Ankara’dan atanan uzman raporu mahkemeye sunulacak. Kemer mağduru olan pehlivan Bölükbaşı, altın kemerin belediyedeki akıbetinin ne olduğunun bilinmediğinin altını çizerken, Gazete Duvar’a yaptığı açıklamada altınların günümüzdeki kıymetinin kemer ile birlikte 1 milyon lirayı aştığını kaydetti. Bölükbaşı, Belediye Lideri Saadettin Aslan’ın taleplerine somut bir yanıt vermediğini vurgulayarak, “Kemer ve altınlar ortada olmadığı için beni yıktırmak için İran’dan sportmen getirdiler. Adana Büyükşehir Belediyesi kemeri teslim etmiş. Karaisalı Belediyesi’nin kemeri ne yaptığı belirli değil. Biz avukatımla davamızı açtık. Üç mahkeme görüldü ancak sonuç çıkmadı. Adana’da eksper olmadığı için Ankara’da ekspere gitti. 1 Eylül’de yine davamız var. Dava sonucunda hak ettiğim kemeri almayı bekliyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.