Savaşın başından bu yana bir ilk: Fitch küresel büyüme tahminini yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nun mart sayısını yayınladı. Küresel ekonomiye ilişkin 2023 ve 2024 büyüme tahminini açıklayan Fitch, 2023 tahminini yükseltirken 2024 tahminini düşürdü.

AA’nın aktardığına göre, Fitch, Aralık raporunda yüzde 1.4 olan 2023 yılı küresel ekonomik büyüme tahmininin yüzde 2’ye çıkardı. Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana Fitch’in ilk kez küresel büyüme tahminini yükselttiğine dikkat çekilen raporda, söz konusu yükselişin Çin’in Covid-19 kısıtlamaları sonrası yeniden açılması, Avrupa doğalgaz krizinin rahatlaması ve ABD’de tüketici talebindeki dayanıklılığı yansıttığı belirtildi.

FITCH TÜRKİYE’NİN 2024 BÜYÜME TAHMİNİNİ DE YÜKSELTTİ

Yaşanan depremlerin Türkiye’nin kısa vadeli ekonomik koşullarında etkili olmasının muhtemel olduğuna işaret edilen Fitch raporunda, yeniden yapılanma programlarıyla birlikte üçüncü çeyrekte büyümenin hızlanmasının öngörüldüğü kaydedildi. Buna göre, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2.5 ve 2024’te yüzde 3 büyümesinin beklendiği belirtildi. Fitch, daha önce Türkiye’nin 2023 ve 2024’te yüzde 2.9 büyüme kaydedeceğini öngörmüştü.

2024 KÜRESEL BÜYÜME TAHMİNİNDE DÜŞÜŞ

Öte yandan, Fitch Ratings, ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz oranlarındaki hızlı artışların gecikmeli etkisiyle 2024 için küresel büyüme beklentilerinin yüzde 2.7’den yüzde 2.4’e düştüğünü açıkladı.

Raporda, Çin’in yıl başındaki Covid-19 kısıtlamalarını kaldırmasını, iş anketlerindeki hızlı iyileşmelerin izlediğine işaret edilerek, 2022’de kısıtlamalar nedeniyle düşen temas yoğun tüketici harcamalarının hızla toparlandığı ancak emlak sektörünün zayıf kalmaya devam ettiği ve ihracatın yavaşladığı kaydedildi.

ABD, EURO BÖLGESİ VE ÇİN TAHMİNLERİNDE DE YUKARI YÖNLÜ REVİZYON

Fitch Ratings raporunda, Çin’in 2023 büyüme tahmininin aralıktaki yüzde 4.1’den yüzde 5.2’ye, Euro Bölgesi’nin yüzde 0.2’den yüzde 0.8’e ve ABD’nin yüzde 0.2’den yüzde 1’e yükseltildiği bildirildi. Fitch’in gelecek yıla ilişkin büyüme öngörüsü ise ABD için yüzde 0.8 Euro Bölgesi için yüzde 1.4 ve Çin için yüzde 4.8 oldu. Raporda, Avrupa doğalgaz krizinin son aylarda hafiflediği anımsatılarak bu durumun Euro Bölgesi’nin büyüme beklentilerini iyileştirdiğini ve temel enflasyon baskılarını düşürdüğü kaydedildi.

ABD ekonomisinin, yıl başındaki güçlü istihdam ve tüketim artışıyla kısa vadede tahmin edilenden fazla ivme kazandığı vurgulanan raporda, hanehalkı gelir artışının sürdüğü ve pandemide oluşturulan tasarruf tamponlarının bir süreliğine harcamaları destekleyeceği aktarıldı. Raporda, ABD ekonomisinde gecikmeli de olsa bir resesyonun öngörüldüğü belirtilerek resesyonun üçüncü çeyreğin sonlarında başlamasının beklendiği ifade edildi.

‘ENFLASYONUN KALICI OLMASINDAN ENDİŞE DUYULUYOR’

Raporda, Fed ve ECB’nin enflasyonun kalıcı hale gelmesinden daha fazla endişe duymaya başladığı anlatılarak ücret baskılarının kaynağı olan iş gücü piyasasındaki dengesizliklerin sürdüğü anımsatıldı. Fed faiz oranının yüzde 5.5 ve ECB’nin refinansman faizinin yüzde 4 ile haziran ayında zirve yapacağının tahmin edildiği belirtildi.

Raporda, parasal sıkılaştırmanın ABD talebini yavaşlatmasının beklenenden daha uzun sürdüğü vurgulanarak faiz artışlarının nihayetinde faaliyetlerde bir baskı oluşturacağına inanıldığı kaydedildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir