Selvi’nin ‘MHP’ye bakanlık’ savına MHP’den karşılık: ‘Yalanlarla gündem oluşturma çabası’

İktidar lehine yazdığı yazılarla bilinen Hürriyet gazetesi muharriri Abdulkadir Selvi, 24 Haziran 2018’deki seçimden sonra AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın MHP önderi Devlet Bahçeli’ye bakanlık teklif ettiğini, lakin bunun karşılık görmediğini sav etmişti.

MHP cephesinden Selvi’nin yazısına sert reaksiyon geldi.

MHP üzerinden kamuoyunun “meşgul” edilmesini yanlış ve gereksiz olarak niteleyen MHP Genel Lider Yardımcısı Semih Yalçın, “MHP’nin; verdiği takviye kaşlığında iktidar partisince kurulan kabinelerde yer alma isteği ve uğraşı olmadığı, öteden beri partimizin yetkili ağızlarınca tekraren efkârıumumiyeye açıklanmıştır” dedi.

Yalçın şunları kaydetti:

SELVİ’YE YANIT

“MHP’nin kabinede yer alacağına dair aylardan, hatta yıllardan beri farklı kıvamlarda ısıtılarak medya gündemine ve siyaset kulislerine taşınan bayat savlar; son olarak A. Selvi tarafından Sayın Cumhurbaşkanı üzerinden yeni bir veçhe verilerek kamuoyuna yansıtılmıştır. Kelam konusu tezin yeni versiyonu -eğer bir dilek ve temenni değilse- onu ortaya ceddin gazetecinin, siyaset dünyasında olup bitenlerin perde ardına vâkıf ve hâkim görünme gayretkeşliğinden öteye geçmeyecektir.

“CUMHUR İTTİFAKI KOALİSYON DEĞİL”

Ayrıca MHP üzerinden kamuoyunun malayani ile meşgul edilmesi yanlış ve gereksizdir. MHP Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin siyasi angajmanlar, paydaşlık ve birliktelikler konusundaki titizliği ve unsurlu duruşu kamuoyunun malumudur. Bunun yanında Ak Parti ile ulusal irade çerçevesinde kurulan Cumhur İttifakı beraberliği; koalisyon değil, bugüne ve geleceğe dönük olağanüstü kuvvetli bir siyasi mutabakattır.

“SİYASİ MÜNECCİMMİLİK”

MHP’nin; verdiği takviye kaşlığında iktidar partisince kurulan kabinelerde yer alma dileği ve uğraşı olmadığı, öteden beri partimizin yetkili ağızlarınca tekraren efkârıumumiyeye açıklanmıştır. Cumhur İttifakı bağlamında hükümetin siyasi program ve kararlarının desteklenmesi ile hükümette yer alma isteği başka şeylerdir. Hele de Cumhur İttifakı bünyesindeki temas ve görüşmelerden parti faydasına bir pazarlık ve çıkar edinme niyeti okumak, siyasi müneccimliktir.

MHP’ye dair temelsiz bakanlık argümanları soruna meşruiyet kazandırmakla kalmayacak, bu konudaki yararsız tartışmalardan zillet ittifakı nemalanacaktır. HDP’ye bakanlık tartışmasına kamuoyundan yükselen yansıların üstünü örtmekten öteki hiçbir yarar getirmeyecek bu teşebbüs, kamuoyunun dikkatini zillet ittifakının bâtın ve kirli pazarlıklarından uzaklaştırmaya yarayacaktır. Bu ortada temelsiz tezler ve palavralarla gündem oluşturma yahut gündemi saptırma eforu, müddeinin inandırıcılığını ve prestijini zedeleyecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.