Süleyman Şah Türbesi ile ilgili kritik gelişme!

Türkiye, Suriye’deki PKK terör tehdidine karşı girişeceği harekât planını hazırlarken, yedi yıl evvel sonumuza taşınan Süleyman Şah Türbesi’nin de eski yerine nakledilmesi hedefleniyor.

Türkiye’nin, Ayn İsa, Ayn el-Arab, Menbiç ve Tel Rifat’ta konuşlu PKK varlığını sona erdirecek harekâta Suriye Ulusal Ordusu ile birlikte 50 bin kişilik güç katılacak. Yaklaşık 15 bin kilometrekarelik alanın özgürleştirileceği harekât alanında Suriye’nin en büyük barajı Set Tişrin, Minnig Havalimanı, Haleb’e açılan kapı niteliği taşıyan Tel Rifat kenti üzere kritik noktalar bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu terör operasyonu ile 7 yıl evvel medfun olduğu Karakozak’tan Eşme bölgesine nakledilen Süleyman Şah Türbesi’nin taşınma ihtimali de belirdi.

TÜRKMENLER: BU UĞURDA CAN VERMEYE HAZIRIZ

Türbe etrafında terör örgütleri PYD ve DEAŞ’a karşı günlerce savaşan Türkmen kumandanlardan Zekeriya Karslı gazetemize yaptığı açıklamada, Hürmet Türbesi’nin olduğu yerde PKK terör örgütünün karargâh kurduğunu anlattı.

Menbiç Türkmenlerinden olan Zekeriya Karslı “Atamız Süleyman Şah, şehit düştüğü yere dönmeli. Binlerce Türkmen bu uğurda can vermeye hazır. Şu an PKK teröristleri orada bir denetim noktası kurdu. Türkiye’nin havaya uçurduğu köprüyü tamir edip Menbiç ile öteki PKK işgal bölgelerinin ulaşımı buradan sağlanıyor. O teröristleri oradan atmak için sabırsızlanıyoruz” sözleri ile hislerini anlattı.

TERÖRE BÜYÜK DARBE OLUR

Gelişmeleri gazetemize pahalandıran emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş ise “Saygı Türbesi’nin tekrar Karakozak’ta inşa edilmesi ve Süleyman Şah’ın kendi mezarına taşınması asker, stratejik ve siyasi olduğu kadar moral motivasyon ögesi olur” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın duyurduğu operasyonun Rusya ile müşterek devriye alanında gerçekleşeceğine dikkat çeken Karakuş “Suriyeli mültecilerin dönüş planlamaları da bu temele nazaran hazırlandı. Türkiye’nin Irak ve Suriye konusunda attığı adımlar memleketler arası güçler tarafından âlâ okunmalı. Irak’taki Pençe harekât zincirinin Suriye’de sürdürülmesi hem terör cephesine hem de destekçilerine büyük darbe olur. Bununla birlikte teröre karşı verdiğimiz haklı çaba farklı aktörlerle bir çatışma boyutuna evrilmemeli” ifadelerini kullandı.

BÖLGEDE 15 TÜRKMEN KÖYÜ VAR

Türk tarihi açısından büyük değer arz eden isimlerden Süleyman Şah’ın Fırat Irmağı üzerinde, Türk toprağı niteliği taşıyan Caber Kalesi içerisindeki mezarının olduğu alanda 15 Türkmen köyü bulunuyor. Osmanlının bir tıp güvenlik maksatlı Türkmenleri yerleştirdiği Kabir İmo, Cubbul Kadir, Hoşeriye, Harrus, Karakozak üzere köyler PKK işgali sonrası değerli oranda boşaldı.

Terörden kaçan ve Fırat Kalkanı’na sığınan Türkmenler de yine dönüş için gün sayıyor. Emekli Albay Ali Denizli “Türbe alanı memleketler arası mukaveleler gereği Türk toprağıdır. Naaşın Eşme’den yine Caber’e götürülmesi kadar kıymetli bir başka mevzu da güvenliğin temin edilmesidir. Şayet Menbiç, Ayn İsa, Ayn el-Arab aksı terörden arındırılır ise Süleyman Şah’ın hiç vakit kaybetmeden asli istiratgâhına taşınması gerekir” dedi.

ASKERÎ AÇIDAN HAZIRIZ

Tel Rifat merkezli muhalif kümelerden Liva el Fetih Tümeni Kumandanı Yahya Kalender operasyonun askerî zorluğu olmadığını vurguladı.

“Siyasi zorlukların aşılması ile Tel Rifat aksının büsbütün temizlenmesi yalnızca saatler alır” diyen Kalender şöyle devam etti:

“Rusya vaadinde durmadı. Soçi muahedesine nazaran PKK’nın Ayn el- Arab, Ayn İsa, Tel Rifat ve Menbiç’i 3 yıl evvel boşaltması gerekiyordu. Yalnızca Tel Rifat, Ayn Dakne, Minnag üzere kasabalardan 150 bin insan göç etmek zorunda kaldı. Mescitlerimiz, okullarımız, meskenlerimiz, iş yerlerimiz büsbütün yağmalandı. Konutlarımızın duvarlarındaki elektrik kablolarına kadar söküp sattılar. Bununla birlikte PKK destekçisi binlerce kişi Tel Rifat’a getirildi. Şayet Tel Rifat temizlenirse Afrin, Azez, Mare ve El Bab dâhil PKK tacizlerine maruz kalan onlarca özgür kasaba, köy ve kent de daha inançlı hâle gelecek.”

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.