Tesla, paylarının üçe bölüneceğini duyurdu

Elon Musk’ın sahibi olduğu elektrikli araba şirketi Tesla, yıllık vekil beyanını Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sundu.

ABD merkezli şirket idare konseyi tarafından alınan karar doğrultusundaki beyanında paylarının üçe bölüneceğini duyurdu.

Ağustos 2020’den bu yana birinci pay bölünmesinin, şirketin Ağustos ayındaki yıllık toplantısında hissedarlar tarafından onaylanması gerekiyor.

SEC’e sunulan belgede şirket, pay bölünmesi hakkında, “Başarımız, eksiksiz yetenekleri çekmemize ve elde tutmamıza bağlıdır. Her çalışana pay senedi alma seçeneği sunan “son derece rekabetçi fiyat paketleri” Tesla’nın bunu yapmasına yardımcı oluyor” sözlerini kullandı.

Tesla, “Hisse paylaşımının, çalışanlarımızın öz sermayelerini yönetmede daha fazla esnekliğe sahip olmaları için ismi pay senetlerimizin piyasa fiyatını sıfırlamaya yardımcı olacağına inanıyoruz” açıklamasını yaptı.

Tesla, Ağustos 2020’de de pay senetlerinin beşe bölündüğünü duyurmuştu.

Dosyada ayrıyeten Tesla CEO’su Elon Musk’ın şu anda Tesla paylarının yüzde 23,5’ine ve Vanguard’ın Tesla paylarının yüzde 6’sına sahip olduğunu gösterdi.

Musk, yaklaşık 44 milyar dolara satın almayı planladığı toplumsal medya devi Twitter’daki payını desteklemek için 2021’in sonlarından bu yana Tesla paylarının değerli bir kısmını satmıştı.

Diğer büyük teknoloji şirketleri de yakın vakitte satın alınabilirliklerini ve günlük yatırımcılar için cazipliğini artırmaya yardımcı olmak için pay bölünmelerini duyurmuşlardı.

Elektronik ticaret devi Amazon (AMZN), bugün prestijiyle pay senetlerinin 20’ye bölündüğünü açıklamıştı.

Google’ın (GOOGL) sahibi olan Alphabet ise şirket paylarının Temmuz ayında 20’ye bölüneceğini aktarmıştı.

HİSSE BÖLÜNMESİ NEDİR?

Birçok büyük şirket pay senetlerini belli aralıklarla bölüştürüyor. Kelam konusu bölünmeler payları daha küçük, kişisel yatırımcıların ulaşabileceği bir düzeye çekiyor.

Hisse bölünmesi şirketlerin likidite kazanmasına yardımcı olurken ve bölünmeler bir şirketin pay senetleri için daha fazla talep yaratabiliyor.

Bölünmeler sonrasında kurumsal yatırımcılar şirketin genel pay senedi fiyatını pek fazla önemsemezken, ferdî yatırımcılar yüksek fiyatlı paylarını satabiliyor.

Bölünmeler sonrasında bireyler rastgele bir kayıp yaşamazken, pay senedi fiyatı bölünme oranında azalıyor, pay ölçüsü ise bölünme oranında artıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.