TMO’dan buğday fiyatı açıklaması

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde gerçekleştirilen bölgenin birinci buğday hasadına katıldı. Ahmet Gürdal’a Konya Vilayet Tarım Müdürü Ali Ergin, TMO Konya Başmüdürü Mustafa Yılmaz, Cihanbeyli Ziraat Odası Lideri Veysel Akbulut eşlik etti. 185 dekarlık alanın hasadına Genel Müdür’ün şahsen bindiği biçer aracı ile başlandı.

“EKMEKLİK BUĞDAY İKİNCİ KÜME ALIMIMIZ 7 BİN 450 LİRA ARPA ALIMIMIZ 6 BİN 200 TL’YE ULAŞTI”

Buğday ve arpa alım fiyatlarına dair bilgilendirmelerde bulunan Ahmet Güldal, “İklimsel kurallardan ötürü yaklaşık 2-3 haftalık öteleme ile hasat gerçekleştiriliyor. TMO olarak bedelli fiyatları üreticilerimize açıklamış olduk. Bilhassa son güncellemeden sonra arpaya 200 TL buğdaya 400 TL güncellemeden sonra ekmeklik buğday ikinci küme alımımız 7 bin 450 lira arpa alımımız 6 bin 200 TL’ye ulaştı. 2022 yılında yeni bir uygulamamız var. Üreticilerin TMO’yu tercih etmesi noktasında bir farkındalık, değişiklik yaptık. Bunu da buğdayda Bin TL arpada 500 TL’lik prim uygulamasını hayata geçirdik.

Bu da üreticilerimizi epey değerli derecede etkilemiş oldu. Başlangıçta sonbahar periyodunda ödemeyi planladığımız Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ödenmesi planlan bu alım primi güncelleme ile birlikte takip eden ayda ödenmesi planlandı. Yani Haziran ayında hasat yapmış olan ve TMO’ya eserlerini teslim etmiş olan üreticilerimiz Temmuz ayında primlerini alacaklar. Temmuz ayında hasat yapanlarda bir sonraki ay eserlerinin karşılığı ellerine geçmiş olacak” dedi.

“TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI 19,5 MİLYON TON, ARPADA 8,5 MİLYON TON REKOLTE AÇIKLAMIŞTI”

Bu sene üretimin arttığını söyleyen Güldal, “TMO’ya önemli bir eser akışının geldiğini görüyoruz. Bundan da büyük memnuniyet duyuyoruz. Hasat devri bereketli geçiyor. Randıman noktasında yağışlar eseri geciktirdi lakin randımana tesiri çok uygun oldu. Doğu Anadolu bölgelerinde hasat başlayan bölgelere baktığımızda geçen yılın çok üzerinde bir randıman görüyoruz. Öbür bölgelerde de verimliliğin çok güzel olduğunu görmekteyiz. Tarım ve Orman Bakanlığı 19,5 milyon ton, arpada 8,5 milyon ton rekolte açıklamıştı. Bu rekolteleri büyük ölçüde gerçekleşeceğini düşünüyoruz” tabirlerine yer verdi.

“TMO OLARAK HER VAKİT OLDUĞU ÜZERE ÜRETİCİMİZİN DOSTUYUZ, YANINDAYIZ”

TMO’nun eserlere hak ettiği kıymeti vereceğinin altını çizen Güldal, “TMO’nun uygulamış olduğu fiyatlar piyasadaki en pahalı ve en yüksek fiyatlar. TMO olarak her vakit olduğu üzere üreticimizin dostuyuz, yanındayız ve onların eserlerinin en âlâ halde kıymetlendirilmesi içinde tüm arkadaşlarımız faaliyetlerine devam edeceklerdir” dedi.

“11 TEMMUZDAN İTİBAREN KESİNTİSİZ AY SONUNA KADAR TÜM İŞ YERLERİMİZ AKTİF VE HİZMET VERMEYE AÇIK BİÇİMDE MİSYON YAPACAKLAR”

Hasat devrinin bayrama denk gelmesine karşın 2 günlük tatilin akabinde TMO ofislerinin hizmete devam edeceğini söyleyen Güldal, “Hasadın bayram periyoduna ve bayramdan sonraki günlere tesadüf ediyor. Biz bu anlamada üreticinin mağduriyet yaşamaması ismine bayramın birinci ve ikinci günleri bayramlaşmalar bittikten sonra 11 Temmuzdan itibaren kesintisiz ay sonuna kadar tüm iş yerlerimiz aktif ve hizmet vermeye açık formda vazife yapacaklar” diye konuştu.

Hasat başlangıcının akabinde TMO Genel Müdürü Güldal ve beraberindeki heyet evvel Cihanbeyli Ziraat Odasını ziyaret ederek esnaflarla sohbet etti. Genel Müdür daha sonra TMO Konya Başmüdürlüğünü ziyaret ederek buradaki işçiyle görüş alışverişinde bulundu. Daha sonra Çumra’ya hareket eden Genel Müdürü Güldal, Aslidaş Lisanslı Depoculuk’ta incelemelerde bulundu. Son olarak Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesine geçen Güldal, Kan Lidaş Lisanslı Depoculuk ile TK Lidaş Lisanslı Depoculuk’ta incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.