Trans yüzücülerin bayanlar kategorisinde yarışı yasaklandı

Milletlerarası Yüzme Federasyonu (FINA), cinsel kimliği doğumdakinden farklı olan yüzücüler için başka bir kategori oluşturmaya çalışacağını açıkladı. Karar, Budapeşte’de devam eden harikulâde kongrede FINA üyesi 152 ulusal federasyonun yüzde 71’inin oylarıyla alındı.

BBC Türkçe’nin haberine nazaran kararda, erkeklikten kadınlığa geçen atletlerin, Tanner Ölçeği’nin (çocuklar, ergenler ve yetişkinlerdeki fizikî gelişim ölçeği) ikinci basamağının ötesinde erkek ergenliği yaşamamış olması ya da 12 yaşından küçük olması şartıyla bayan kategorilerinde yarışabileceği belirtiliyor.

Bu karar, Olimpiyatlar’da yarışmak istediğini söyleyen Amerikalı yüzücü Lia Thomas’ın bayanlar kategorisinde yarışamayacağı manasına geliyor.

Trans yüzücülerin bayanlar kategorisinde müsabakasıyla ilgili tartışmalar 2019’da cinsiyet değiştiren 23 yaşındaki Lia Thomas’ın bu yıl ABD’de NCCA yarışını kazanmasından sonra alevlenmişti.

Trans yüzücülerin bayanlar kategorisinde yarışına karşı olan eski İngiliz yüzücü Sharron Davies, FINA’nın kararıyla ilgili olarak BBC’ye yaptığı açıklamada, “FINA’yla hakikaten gurur duyuyorum. 4 yıl evvel 60 Olimpiyat madalyalı atletle birlikte Memleketler arası Olimpiyat Komitesi’ne bilime öncelik verilmesi davetinde bulunmuştuk. Daha evvel hiçbir spor kısmının idare organı bunu yapmamıştı” dedi.
Davies, “Yüzme çok kapsayıcı bir spor. Lakin bu spor, her iki cinsiyet içinde de adil olmalı” diye konuştu. (BBC Türkçe)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.