Türkiye’nin teşebbüsleri sonuç verdi… Kelamda Ermeni soykırımı kararını geri çekiyorlar

Paraguay Dostluk Kümesi Lideri Yücel Menekşe, bu ülkeye gerçekleştirdiği ziyarette Paraguay Senato Lideri Mario Abdo Benítez ile yaptığı görüşmede mevzunun gündeme geldiğini söyledi.

Paraguay Parlamentosunun 2015 yılında kelamda Ermeni Soykırım yasa tasarısını kabul ettiğini hatırlatan Menekşe, “Görüşmemiz sırasında ‘1915 olayları büsbütün bir tehcirdir, soykırım değildir. Madem biz dostluk bağlarını güçlendirmek istiyoruz, bu bağların güçlü kılınabilmesi için senatonuzda bu mevzuyu tekrar gündeme getirip, kararınızı geri çekin’ dedim. Senato lideri da ‘Söz veriyorum, bu mevzuyu tekrar gündeme taşıyacağım’ dedi. Paraguay’ın bu kararı geri çekmesini sağlayabilirsek, dünyaya örnek olacak” diye konuştu.

EKONOMİ ALANINDA İŞBİRLİKLERİ MASADA

Ekonomi ve tarım konusunda da önümüzdeki devirde yapılacak işbirliklerinin masaya yatırıldığını lisana getiren Yücel Menekşe, şunları aktardı:

Büyükbaş hayvan  konusunda her türlü gelişmeyi sağlamışlar. Lakin küçükbaş hayvancılık konusunda arazi ve hava koşulları müsait olmasına karşın gelişim gösterememişler. Türkiye’nin bu bahiste açık olduğunu, gerekirse Paraguay’a heyet gönderip, tarım, hayvancılık, büyükbaş ve küçükbaş konusunda eğitim verebileceğimizi tabir ettim. Onlar da bundan çok mutlu oldular.

2015’TE KABUL ETMİŞLERDİ

Paraguay Parlamentosu Ermenilerin ağır gayretleri sonucunda 29 Ekim 2015’te, 1915 olaylarına dair tezleri kabul etmişti.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.