Ukrayna istihbarat şefi: Putin kanser hastası, iki yıldan fazla yaşamaz

Ukrayna Askeri İstihbarat Servisi Lideri General Kirillo Budanov, ABD’nin USA Today gazetesi ile yaptığı röportajda şunları söyledi:

“Rusya Devlet Lideri kanser ve uzun yaşama talihi yok. Putin birebir vakitten ruhsal ve fizikî olarak çok makûs durumda, yaşamak için yalnızca iki yılı kaldı.”

Ancak Budanov, bu tezleri destekleyecek delil sunmadı.

Bu yıl 7 Ekim’de 70 yaşına girecek olan Putin’in sıhhat durumunun makus olduğu ve kanser, bunama yahut parkinson hastalığına yakalandığı ile ilgili birçok söylenti yayıldı.

Rusya merkezli bağımsız medya kuruluşu Proekt tarafından iki ay evvel yayınlanan bir haber, Putin’in bir onkologdan nizamlı tedavi aldığını ortaya koydu. Haberde, Putin’in kanserli tümörler üzerinde tedavi edici tesiri olduğu sav edilen geyik boynuzu özü ile banyo yaptığı sav edildi.

Kaynaklar, bu tezleri ‘Putin’in son vakitlerde yüzü ve boynunun hayli şişmesi, aldığı pervasız kararlar ve Kremlin’de ağırladığı ziyaretçileriyle çok uzak uzaklıkta görüşme ısrarıyla’ destekledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise bu söylentileri yalanladı.

Lavrov geçen ay Fransız TF1 kanalına verdiği röportajda, “Rus başkan her gün halkın önüne çıkıyor. Onu nizamlı olarak televizyonda izleyebilir, konuşmalarını okuyabilir ve dinleyebilirsiniz. Aklı başında rastgele bir kişinin bu bireyde rastgele bir hastalık yahut yorgunluk belirtisi göreceğini sanmıyorum” açıklamalarında bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.