Üzerindeki tozu gitmesin diye iki parmakla tek tek toplanan siyah eriğin kilosu 50 TL

Havaların ısınması ile birlikte Türkiye’nin zerzevat ve meyvede üretim merkezi Mersin’de örtü altının yanı sıra açık bahçelerde de çeşit çeşit eserlerin hasatlarına başlanıyor. Son olarak Faziletli ilçesi Kocahasanlı bölgesinde onlarca dönüm alanda yetiştirilen bölgenin siyah incilerinden siyah erikte birinci hasat yapıldı.

Meyvelerin üzerindeki tozu gitmemesi için 2 parmakla toplanan erikler, tek tek yarım kilogramlık kaselere yerleştirilerek müşteriye sunuluyor. Sabah saat 05.30’da mesaiye başlayan çalışanlar, 13.00’a kadar çalışarak eserleri yetiştirmek için ter döküyor. Başta turizm bölgeleri Antalya, İzmir, Aydın üzere vilayetlerin yanı sıra İstanbul, Ankara üzere büyükşehirlerden talep gelen siyah eriğin kilogramının 50 TL’ye kadar alıcı bulmasının beklendiği kaydedildi.

SOĞUKLAR HASADI GECİKTİRDİ

Siyah erik hasadı yapan üretici tüccarlardan Sinan Uğuz, “Bölgede en erkenci siyah erik çeşididir. Bu yılki soğuklardan ötürü 10-15 gün gecikmeli olarak hasada başlamış durumdayız. Lakin kalitemiz hoş. Fakat bu sene Akdeniz bölgesinde çok önemli dolu afetleri olduğu için meyve kalitelerinde sorun yaşanıyor. Lakin bu bölge şanslı bir bölge. Eserlerimiz hasar görmedi çok şükür. Hasada başlamış durumdayız. Aşikâr bir piyasası yok şu anda birinci biz topluyoruz. Bakalım pazarda nasıl bir fiyat bulacak biz de merak ediyoruz ancak 30 lira ile 50 lira ortasında bir fiyatla alıcı bulacağını düşünüyoruz” dedi.

RAHATLIKLA TALEP BULUYOR

Rahmet vakti geldiğini anımsatan Uğuz, “Sıcakların artmasıyla önümüzdeki günlerde eser de bollaşacaktır. Bunlar hem ihracatta hem iç piyasada rahatlıkla talep bulabiliyor. Kalitesi ve aroması çok hoştur. Antalya, Aydın İzmir, Kuşadası bu bölgelerde bilhassa turistik ortamlarda çok sevilen bir eser yani sofraları renklendiriyor” diye konuştu.

Siyah eriğin üzerindeki tozunun gitmemesi için iki parmakla toplandığını da kaydeden Uğuz, en doğal haliyle pazara sunduklarını aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.